Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında, 2. veya 10. ekson MEFV mutasyonları taşıyor olmanın klinik bulgular ve hastalık seyri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of carrying exon MEFV mutations in 2nd or 10th exons on clinical findings and disease course in Familial Mediterranean fever patients
- Tez No: 930671
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUÇİN KAŞİFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), tekrarlayan ateş ve serozal inflamasyon atakları ile karakterize kalıtsal otoinflamatuar bir hastalıktır. AAA'nın en korkulan komplikasyonu amiloidoz olup bu ciddi klinik tablonun MEFV mutasyonları ile ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Homozigot ekson 10 mutasyonuna sahip olmanın hastalığın kliniğinin daha ağır seyretmesine neden olduğu belirtilmektedir. Çalışmamızda, kliniğimizde takip edilmiş 253 AAA'lı hastanın taşıdığı MEFV mutasyonunun klinik bulgular ve hastalık seyri üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Hastaların sosyodemografik özellikleri, tıbbi öyküsü, klinik bulguları, AAA ilişkili diğer kronik hastalıkları ve tedavi özelliklerini inceledik. 246 hastada MEFV gen mutasyonu saptanmış olup hastaların 65 (%26.9)'inde homozigot ekson 10, 75 (%31.0)'inde heterozigot ekson 10, 44(%18.2)'ünde birleşik heterozigot ekson 10, 36 (%14.6)'sında heterozigot ekson 10 ve 2, 22(%9)'sinde heterozigot ekson 2 mutasyonu mevcuttu. En sık saptanan mutasyon 56(%22) hasta ile homozigot M694V olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is a hereditary autoinflammatory disease characterized by recurrent attacks of fever and serosal inflammation. The most feared complication of FMF is amyloidosis, and this serious clinical picture is thought to be related to MEFV mutations. It is stated that having a homozygous exon 10 mutation causes the disease to have a more severe clinical course. In our study, we aimed to compare the effects of the MEFV mutation carried by 253 FMF patients followed in our clinic on clinical findings and disease course. We examined the sociodemographic characteristics, medical history, clinical findings, other FMF-related chronic diseases and treatment characteristics of the patients. MEFV gene mutation was detected in 246 patients, 65 (26.9%) of the patients were homozygous exon 10, 75 (31.0%) were heterozygous exon 10, 44 (18.2%) were compound heterozygous exon 10, 36 (14.6%) were heterozygous. Exon 10 and 2, 22(9%) had heterozygous exon 2 mutation. The most frequently detected mutation was homozygous M694V in 56 (22%) patients.