Q-Baskakov-Durrmeyer tip operatörlerin yaklaşımı
Approximation of q-Baskakov-Durrmeyer type operators
  1. Tez No: 679030
  2. Yazar: BÜŞRA CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA YILDIZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde Agrawal ve Kumar[8] tarafından tanımlanan ve çalışılan q-Baskakov-Durrmeyer tip operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Bu operatörlerin Korovkin tip yaklaşım teoremi ve yakınsama oranlarını tahmin eden bazı teoremler incelenmiştir ve bu operatörlerin ağırlıklı yaklaşım teoremi verilmiştir. Ayrıca Özkan ve Cömert[17] tarafından tanımlanan ve çalışılan iki değişkenli q-Baskakov-Durrmeyer tip operatörlerinin Volkov tip düzgün yakınsaklık ve Gadzhiev tip ağırlıklı yaklaşım teoremleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the approximation properties of q-Baskakov-Durrmeyer type operators introduced and studied by Agrawal ve Kumar[8] are investigated. The Korovkin type approximation theorem and some theorems estimating the rate of convergence of these operators are investigated, and the weighted approximation theorem of these operators is given. Moreover, Volkov type uniform convergence and Gadzhiev type weighted approximation theorems of the bivariate q-Baskakov-Durrmeyer type operators introduced and studied by Özkan and Cömert[17] are investigated.