Kurum yöneticilerinin etik liderlik davranışları ile çalışanların kuruma ve yöneticilerine olan sadakatlerinin imrenme ve kıskançlık davranışları moderatörlüğünde akademik başarı çabaları üzerindeki olası etkilerinin incelenmesi
Examining the possible effects of ethical leadership behaviours of corporate managers and employees' loyalty to the institution and to their managers moderated by their envy and jealousy behaviours
  1. Tez No: 679047
  2. Yazar: İBRAHİM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUTLU AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Akademisyenlerin akademik başarı çabalarını etkileyebilecek birçok faktör söz konusudur. Çalışmada, yöneticilerin etik liderlik davranışı, akademisyenlerin kurumlarına ve yöneticilerine olan sadakati ile çalışma arkadaşlarını kıskanma ve imrenme davranışları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde, 609 akademisyen üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, bir model oluşturulmuş ve araştırma değişkenlerine ilişkin ölçek soruları geliştirilmiştir. Araştırmadaki ilişkiler incelendiğinde; yöneticilerin etik liderlik davranışlarının akademisyenlerin akademik başarı çabaları üzerinde olumlu bir toplam etkiye sahip olduğu görülmüştür. Yöneticilerin etik liderlik davranışlarının akademisyenlerin hem kurumlarına olan sadakatine hem de yöneticilerine olan sadakatine olumlu bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Akademisyenlerin kurumlarına olan sadakatlerinin akademik başarı çabaları üzerinde olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Akademisyenlerin kıskançlık davranışlarının akademik başarı çabaları üzerinde olumsuz, imrenme davranışlarının ise olumlu etkisi olduğu sonuçlarına erişilmiştir. Akademisyenlerin kurumlarına olan sadakatlerinin akademik başarı çabaları üzerindeki etkisinde imrenme davranışının moderatör etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmada yöneticilerin etik liderlik davranışlarının akademisyenlerin akademik başarı çabaları üzerindeki etkisinde akademisyenlerin kurumlarına olan sadakatlerinin aracı etkiye sahip olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many factors that can affect academic success efforts of academics. In the study, it is aimed to determine the relationships between the ethical leadership behaviour of the managers, the loyalty of the academicians to their institutions and managers, and the behaviours of envy and jealousy to their colleagues. Within the framework of this purpose, a model was created and scale questions related to research variables were developed in the research conducted on 609 academicians. When the relationships in the research are examined; It has been seen that the ethical leadership behaviours of the administrators have a positive total effect on the academic success efforts of the academicians. It has been observed that the ethical leadership behaviours of the administrators have a positive effect on the loyalty of the academicians to both their institutions and their managers. It has been observed that the loyalty of academicians to their institutions has a positive effect on academic success efforts. It has been concluded that the jealousy behaviours of the academicians have a negative effect on their academic achievement efforts, while the envy behaviours have a positive effect. It has been observed that envy behaviour has a moderator effect on the effect of academics' loyalty to their institutions on their academic achievement efforts. In the research, it was concluded that the ethical leadership behaviours of the administrators have a mediating effect on the academic success efforts of the academicians, and the loyalty of the academicians to their institutions.