Kavram kartı ve animasyonunun otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin öğrenmesi üzerine etkisi
The effect of concept cards and animation on the education of individuals with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 679049
  2. Yazar: ZEYNEP EŞME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, özel eğitim desteği alan Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı çocuklar ile çalışan özel eğitim uzmanlarının kavram öğretiminde kullandıkları klasik kavram kartlarının verimliliğini artırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu verimlilik artışı, animasyonlu kavram kartları üzerinden gerçekleştirilmiştir. OSB'li bireylerin eğitiminde kullanılan klasik kavram kartlarının (bu kartlar mukavva karton üzerine matbaada basılmış 2D görsellerdir) yerine, animasyonlu ve sesli hallerinin getirilerek, bireylerin kavramları daha kolay anlaması sağlanmıştır. Bu şekilde, eğitimin daha kapsamlı, günümüz teknolojilerine uygun hale gelmesi hedeflenmiştir. Çalışmada klasik anket yöntemi ile Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı olan çocuklara eğitim veren alan uzmanlarının, kavram kartı ve kavram animasyonunun öğrenme üzerine etkisi hakkında görüşleri değerlendirilmiştir. Çalışma, özel eğitim alan uzmanı olarak görev yapan 30 eğitmen ile çalıştıkları özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Her eğitimciye standart olarak kullanılan, önceden belirlenmiş, orijinal görseli ile kavram kartı ve araştırmacı tarafından hazırlanan orijinal görseli korunmuş kavram kartının animasyonu gösterilmiştir. Ardından uzmanlara, kavram kartı ile hazırlanmış olan kavram kartı animasyonunun, özel eğitim alanında, çocuklar üzerinde yaratacağı farkı bulmayı amaçlayan 20 soruluk anket testi verilip, doldurması istenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda, çalışmaya katılan özel eğitim alan uzmanları, kavram animasyonunun kavram kartlarına göre öğrenmeyi daha aktif ve kalıcı kıldığını belirtmiştir. Özel eğitim alan uzmanları animasyon ile kavram öğretimini desteklerken, OSB tanısı olan çocukların bireysel farklılıklarına göre materyaller eklenmesi gerektiğini belirtmiştir. Bu çalışma, daha çok kavram animasyonu hazırlanarak ve daha geniş gruplara uygulanarak geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is done for increasing the efficiency of the classical concept cards used by the special education experts working with children with Autism Spectrum Disorder (ASD). This efficiency increment is achieved by using the animated concept cards. By using the animated concept cards for education of ASD individuals, instead of the classical concept cards - which are printed 2D images on hard paper, better level of comprehension is achieved. In this way, it's intended to bring the education on terms of today's technologies. In the study, the opinions of the experts who provide education to individuals diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) using the classical questionnaire method, about the effect of concept card and concept animation on learning were evaluated. The study was carried out with 30 trainers working as special education experts. An animation of the pre-determined concept card and the concept card prepared by the researcher, used as a standard, was shown to each educator. Then, a survey of 20 questions was given to the experts and asked to complete. The results obtained were evaluated. At the end of the study, special education experts who participated in the study stated that concept animation made learning more active and permanent compared to concept cards. Special education experts stated that while supporting concept teaching with animation, materials should be added according to the individual differences of children with ASD. This study can be expanded by applying more concept animation and wider groups.