Gebelikte psikososyal sağlık ve depresif belirti düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between psychosocial health and depressive symptom level in pregnancy
- Tez No: 679058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma gebelerin psikososyal sağlık ve depresif belirti düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışma Gaziantep İli Halk Sağlık Müdürlüğü Şehitkamil İlçesi 28 Nolu ve Göllüce Aile Sağlığı Merkezi'nde 10 Mart 2021-26 Temmuz 2021 tarihleri arasında yürütüldü. 300 kişilik evrene karşılık 0.95 powerda en az 122 kişilik örneklem büyüklüğünün yeterli olduğu hesaplandı. Araştırmaya katılmayı kabul eden 150 gebe araştırmanın örneklemini oluşturdu. Verilerin toplanmasında 30 soruluk kişisel veri formu'', Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği''(GPSDÖ) ve ''Beck Depresyon Ölçeği''(BDÖ) kullanıldı. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, student t-testi, Oneway Anova, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Tukey ve Tamhane's T2, Pearson ve Spearman korelasyon, çoklu lineer regresyon testi kullanıldı. Gebelerin GPSDÖ toplam puan ortalamasının 2,06 ±0,6 ve psikososyal sağlık durumlarının düşük düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between psychosocial health and depressive symptom levels of pregnant women. This descriptive study was conducted in Gaziantep Province Public Health Directorate, Şehitkamil District No. 28 and Göllüce Family Health Center between 10 March 2021 and 26 July 2021. In order to determine the sample size, the G*Power program was used and it was calculated that a sample size of at least 122 people was sufficient at 0.95 power compared to the population of 300 people. 150 pregnant women who accepted to participate in the study constituted the sample of the study. Personal data information form with 30 questions,“Psychosocial Health Assessment in Pregnancy Scale”(GPSDS) and“Beck Depression Scale”(BD) were used to collect data. The data were collected by face-to-face interview technique. In the analysis of data; number, percentage, mean, standard deviation, student t-test, Oneway Anova, Mann Whitney u, Kruskal Wallis, Tukey and Tamhane's T2, Pearson and Spearman correlation, multiple linear regression test were used. It was found that the mean GPSDS score of the pregnant women was 2.06 ±0.6 and their psychosocial health status was low. It was determined that there was a statistically significant difference between the employment status, income level of pregnancy planning and desire status, antidepressant use, relationship with the spouse, relationship with himself and his spouse's family, duration of marriage, duration of marriage, education level of the pregnant and spouse, occupational status of the spouse, and GPSDS mean score.