Obezite nedeniyle sleeve gastrektomi ve gastrik bypass operasyonları yapılan hastaların kan sitokin ve nesfatin-1 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the blood cytokin and nesfatin-1 levels of patients who have sleeve gastrectomy and gastric bypass operations due to obesity
- Tez No: 679084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK OĞUZ İDİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genel Cerrahi, Allergy and Immunology, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ile sağlık açısından risk oluşturan anormal ve aşırı miktarda yağ birikimi olarak tanımlanmıştır. Yine Dünya Sağlık örgütü 2016 verilerine göre 2016 yılında 1,9 milyar insan aşırı kilolu olup bu insanların 650 milyonu ise obez kategorisindedir. Obezite, beraberinde getirdiği sağlık sorunlarıyla küresel anlamda en önemli halk sağlığı sorunlarından birisidir. Çalışmamızda, bariatrik cerrahi yöntemlerinden sleeve gastrektomi ve gastrik bypass ile ameliyatı yapılan hastaların nesfatin düzeylerinin ve serum IL-1β, IFN-α,IFN-γ, TNF-α, MCP-1(CCL2), IL-6, IL-8(CXCL8), IL-10, IL-12p70, IL-17A, IL-18, IL-23, IL-33 'ün kıyaslanması, muhtemel değişikliklerin yalnızca kilo kaybından mı kaynaklandığı ya da uygulanan cerrahi yönteme göre gastrik bypass ile gastrointestinal sistemde meydana getirilen değişikliğin ve inflamatuar değişikliklerin herhangi bir etkisinin olup olmadığının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya katılan hastaların 15'ine sleeve gastrektomi (grup 1), 15 hastaya ise Roux en Y Gastrik Bypass uygulanmıştır. Çalışmaya tüm katılanların ortalama yaşı 37.56±11.73 yıl, kadın/ erkek oranı 8/7 dir. Vücut ağırlığı ve fazla vücut ağırlığı değişimi RYGB hastalarında sleeve gastrektomi hastalarına göre bir miktar daha fazladır. Nesfatin ve CRP değişimleri ise yine RYGB hastalarında sleeve gastrektomi hastalarına göre az da olsa daha fazla olduğu dikkati çekmektedir. Az değişim gözlenen veya hiç değişim saptanmayan sitokinler IL-17A, IFN-α2, IFN-γ iken, en çok değişim saptananlar ise IL-1β, IL-6, IL-10 ve IL-18'dir. Sonuç olarak çalışmamız göstermektedir ki bariyatrik cerrahi uygulamalarından sonra kronik bir inflamasyona sebep olan obezite ve hasta yağ kitlesindeki ciddi azalma, inflamasyonda da gerilemeye sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Obesity has been defined by the World Health Organization as abnormal and excessive fat accumulation that poses a health risk. Again, according to the World Health Organization 2016 data, 1.9 billion people were overweight in 2016, and 650 million of these people were in the obese category. Obesity is one of the most important public health problems in the global sense with the health problems it brings. In our study, the comparison of nesfatin levels and serum IL-1β, IFN-α, IFN-γ, TNF-α, MCP-1(CCL2), IL-6, IL-8(CXCL8), IL-10, IL-12p70, IL-17A, IL-18, IL-23, IL-33 levels in patients who underwent sleeve gastrectomy and gastric bypass, which are bariatric surgery methods, was determined whether the possible changes were due to weight loss only or according to the surgical method applied. In this study, it was aimed to investigate whether the changes in the gastrointestinal system with gastric bypass and whether there is any effect of inflammatory changes. Sleeve gastrectomy (group 1) was applied to 15 of the patients participating in the study, and Roux en Y Gastric Bypass was applied to 15 patients. The mean age of all participants in the study was 37.56±11.73 years, and the female/male ratio was 8/7. Body weight and excess body weight change are slightly higher in RYGB patients than in sleeve gastrectomy patients. It is noteworthy that nesfatin and CRP changes are slightly higher in RYGB patients than in sleeve gastrectomy patients. While the cytokines with little or no change were IL-17A, IFN-α2, IFN-γ, the ones with the most changes were IL-1β, IL-6, IL-10 and IL-18. In conclusion, our study shows that obesity, which causes chronic inflammation after bariatric surgery, and a serious decrease in patient fat mass cause a regression in inflammation.