Obezite nedeniyle sleeve gastrektomi ve gastrik bypass olan hastaların postoperatif kontrol endoskopi sonuçlarının kıyaslanması ve kliniğe yansıması
Comparison of postoperative endoscopy results of patients WHO underwent sleeve gastrectomy and gastric bypass due to obesity and their reflection on the clinic
  1. Tez No: 813640
  2. Yazar: YUNUSEMRE TATLIDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CELAL KIZILKAYA, DOÇ. DR. ERKAN SOMUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET AMAÇ Bariyatrik cerrahi yapılan hastalarda preopoeratif ve postoperatif yapılan endoskopi ve biyopsi sonuçlarının klinik takipte oluşan komplikasyonlar ve hastanede yatışa sebep olan mükerrer başvuruya neden olan patolojilerle ilişkisinin olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma 2018- 2022 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma merkezi Genel Cerrahi Kliniği'nde obezite tanısıyla bariyatrik cerrahi yapılan ve en az postoperatif 1. yıl takibini tamamlamış 286 hastanın retrospektif olarak taranmasıyla oluşturuldu. Bariyatrik cerrahi konseyinde operasyon kararı verilen hastalardan preoperatif, postoperatif 1. yılda ve postoperatif 2. yılda gastroskopi yapılan hastalar karşılaştırıldı. Klinik takiplerinde yasadıkları en çok görülen kanama komplikasyonu ve hastanede yatışa sebep olan mükerrer başvuru sebepleri kaydedildi. Endoskopi sonuçları ve biyopsi sonuçları taranarak kaydedildi. Rutin takipleri olmayan, endoskopileri ve biyopsi sonuçları olmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR Bariyatrik cerrahi yapılan 286 hastanın 248'i (%86,7) kadın, 38'i(%13,3) erkekti. Yaş ortalaması 35,27±9,72 yıl, VKİ ortalaması ise 45,22±4,42 kg/m² idi. Bu hastalardan 67(%23,4) hastada 1 ek hastalık , 33(%11,5) hastada ise 2 veya daha fazla ek hastalık saptandı. Hastaların 259(%90,6)'un SG, 20(%7)'si RNYGB, 7(%2,4)'si ise MGB ameliyatı olmuştur. Piyes histopatolojik sonuçlarını incelediğimizde; 1(%0,3) hasta GİST izlendi, 8(%2,7) hastada hafif veya orta şiddette intestinal metaplazi izlendi, 91(%31,8) hastada hafif, orta veya şiddetli seviyede helikobakter pylori izlendi. Postoperatif 1. yıl gastroskopilerinde 45(%34,6) hastada normal gastroskopik bulgu, 38(%29,2) hastada gastrit, 16(%12,3) hastada stapler hattında polipoid oluşum, 16(%12,3) hastada Z line transmigrasyonu, 11 13(%10) hastada reflü özofajit tespit edildi. 11 gastrik bypass hastasından 2 hastada marjinal ülser görüldü. 1(%0,8) hastada nöroendokrin tümör tespit edildi. SONUÇ Çalışmamızda tüm hastalara preoperatif EGD uyguladık ve 5 hastada operasyon stratejisinin değiştiği görüldü. Literatürde preoperatif EGD ile tespit edilmiş tümör vakaları da bildirildiğinden biz preoperatif EGD yapılması gerektiğini savunmaktayız. Postoperatif takiplerde rutin EGD uygulamak yerine semptomatik hastalara EGD yapılmasını önermekteyiz. Bu uygulamanın hasta konforu açısından ve getireceği mali yük açısından izlenebilecek doğru bir yol olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM The aim of this study is to determine whether the results of preoperative and postoperative endoscopy and biopsy in patients undergoing bariatric surgery are associated with complications in clinical follow-up and pathologies leading to repeated admissions that lead to rehospitalization. MATERIALS AND METHODS This study was created by retrospectively scanning 286 patients who underwent bariatric surgery with the diagnosis of obesity at the Kanuni Sultan Süleyman Health Practice and Research Center General Surgery Clinic between 2018 and 2022 and completed at least 1 year postoperative follow-up. The patients who underwent gastroscopy in the preoperative, postoperative 1st year and postoperative 2nd year, among the patients whose operation decision was made in the bariatric surgery council, were compared. The most common bleeding complications in their clinical follow-ups and the reasons for repeated admission to rehospitalization were recorded. Endoscopy results and biopsy results were scanned and recorded. Patients who did not have routine follow-ups, endoscopies and biopsy results were excluded from the study. RESULTS Of 286 patients who underwent bariatric surgery, 248 (86.7%) were female and 38 (13.3%) were male. The mean age was 35.27±9.72 years, and the mean BMI was 45.22±4.42 kg/m². Among these patients, 1 additional disease was detected in 67 (23.4%) patients, and 2 or more additional diseases were detected in 33 (11.5%) patients. Of the patients, 259 (90.6%) had SG, 20 (7%) RNYGB, 7 (2.4%) MGB. When we examine the histopathological results of the specimen; GIST was observed in 1 (0.3%) patient, mild or moderate intestinal metaplasia was observed in 8 (2.7%) patients, mild, moderate or severe helicobacter pylori was observed in 91 (31.8%) patients. In postoperative 1st year gastroscopies, 45 (34.6%) patients had normal 13 gastroscopic findings, 38 (29.2%) patients had gastritis, 16 (12.3%) patients had polypoid formation on the staple line, 16 (12.3%) patients had Z line transmigration, 13 (10%) patients had reflux esophagitis. Marginal ulcer was seen in 2 patients out of 11 gastric bypass patients. Neuroendocrine tumor was detected in 1 (0.8%) patient. CONCLUSION In our study, we applied preoperative EGD to all patients and it was observed that the operation strategy changed in 5 patients. Since tumor cases detected with preoperative EGD have also been reported in the literature, we argue that preoperative EGD should be performed. We recommend performing EGD in symptomatic patients instead of routine EGD in postoperative follow-ups. We believe that this practice is the right way to follow in terms of patient comfort and the financial burden it will bring.