1-2 cm arası böbrek taşı cerrahisinde fleksibl üreterorenoskopi (f-urs) uygulanan hastalarda akses kılıf geçmemesi durumunda aynı seansta perkütan nefrolitotomi veya double j katater tatbiki sonrası 2. seans f-URS uygulamasının cerrahi başarı ve hasta konforu açısından karşılaştırılması: Prospektif randomize bir çalışma
Comparison of percutaneous nephrolithotomy or 2nd session f-urs application after double-j catheter application in the same session in patients who underwent flexible ureterorenoscopy (f URS) in renal stone surgery between 1-2 cm and in the absence of access sheath in terms of surgical success and patient comfort: A prospective randomized study
- Tez No: 679086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Amaç: Fleksibl üreterorenoskopi planlanan 1-2 cm arası böbrek taşı olan hastalarda, akses kılıfın üreterden ilerletilememesi halinde double J (DJ) katater tatbiki sonrası ikinci seans fleksible üreterorenoskopi ya da aynı seansta mini perkütan nefrolitotomi sonuçlarının karşılaştırılması. Gereç-Yöntem: Nisan 2019 ile Nisan 2021 tarihleri arasında, kliniğimize başvuran 1-2 cm arası böbrek taşı olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Üretere akses kılıf yerleştirilemeyen hastalara randomizasyon sırasına göre DJ katater tatbiki yapıldı veya hasta pron pozisyona alınarak mini PNL operasyonu uygulandı. F-URS grubuna 4-6 hafta sonra tekrar f-URS operasyonu uygulandı. Hastaların preoperatif demografik verileri, operasyon bilgileri, postoperatif veriler, komplikasyonlar, başarı durumları ve Kısa-Form-36 değerleri kaydedildi. Hastalardan, 1. ay kontrollerinde tekrar Kısa-Form-36 anketi doldurmaları istendi. Bulgular: Her iki grupta 24'er hasta bulunmaktaydı. Hastaların preoperatif demografik verileri ve taş özellikleri benzerdi. Operasyon süresi, floroskopi süresi ve hastane yatış süresi mini PNL grubunda anlamlı olacak şekilde yüksek saptandı (sırası ile p:0.001, p:0.001 ve p:0.001). İşlem öncesi ve sonrası Kısa-Form-36 değerleri karşılaştırıldığında her iki grupta da fiziksel fonksiyon, rol kısıtlılığı, ağrı ve genel sağlık durumu parametreleri işlem sonrası düzelme göstermiş idi. Fiziksel fonksiyon ve ağrı parametrelerindeki düzelme mini PNL grubunda daha belirgin olarak izlendi (p:0.026 ve p:0.017). Sonuç: F-URS planlanan hastada akses kılıfın üreterden geçmemesi durumunda, JJ katater takıp ikinci seans f-URS planlamak düşük hastane yatış süresi, düşük floroskopi süresi ve düşük operasyon süresi avantajları sağlamaktadır. Aynı seansta mini PNL planlamak ise ağrı ve fiziksel fonksiyon gibi KF-36 parametrelerinde f-URS'ye göre daha iyi düzelmelere neden olmaktadır. İki işlemin başarı ve komplikasyon oranları benzerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: In patients with kidney stones between 1-2 cm, who are planned for flexible ureterorenoscopy to comparison of the results of mini-percutaneous nephrolithotomy or the second session of flexible ureterorenoscopy in the same session after double J (JJ) catheter insertion if the access sheath cannot be advanced through the ureter. Materials and Methods: Patients with kidney stones measuring 1-2 cm, who applied to our urology clinic between April 2019 and April 2021, were included in the study. In patients who could not insert an access sheath into the ureter, a JJ catheter was applied in the order of randomization or a mini PNL operation was performed by placing the patient in prone position. The f-URS group was re-operated 4-6 weeks after the f-URS operation. Preoperative demographic data, operation information, postoperative data, complications, success status and Short-Form-36 values of the patients were recorded. Patients were asked to answered the Short-Form-36 questionnaire again at their 1st month follow-up. Results: There were 24 patients in each group. The preoperative demographic data and stone characteristics of the patients were similar. Operation time, fluoroscopy time, and hospital stay were significantly higher in the mini-PNL group (p:0.001, p:0.001 and p:0.001, respectively). When the preprocedure and postprocedure Short-Form-36 values were compared, physical function, pain, role limitation and general health values improved after the procedure in both groups. The improvement in physical function and pain parameters was more significant in the mini-PNL group (p:0.026 and p:0.017). Conclusion: In case the access sheath does not pass through the ureter in the patient for whom F-URS is planned, inserting a JJ catheter and planning a second session f-URS provides the advantages of low hospitalization time, low fluoroscopy time and low operation time. Planning a mini PNL in the same session results in better improvements in SF-36 parameters such as pain and physical function compared to f-URS. The success and complication rates of the two procedures are similar.