Çocuk hastalarda üreteral jet akım hızının üriner sistem taş oluşumundaki etkisi
Effects of ureteral jet flow dynamics on urinary tract stone formation in children
  1. Tez No: 375160
  2. Yazar: SERDAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Azalmış peristaltizm ve buna bağlı idrar stazı ile birlikte taş oluşum riskinde artış gözlenmektedir. Peristaltizm hakkında bilgi veren ve doppler ultrasonografik ölçümü yapılabilen üreteral jet dinamikleri ile nonobstrüktif böbrek taşı oluşumu arasındaki ilişki erişkin hasta grubunda ortaya konulmuştur. Bu çalışmadaki amacımız çocuk hasta grubunda üreteral jet akım dinamikleri ile taş oluşumu arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntemler: Mart 2013 ile Aralık 2013 tarihleri arasında üroloji ve pediatrik nefroloji kliniklerine yan ağrısı ile başvuran 4-18 yaş arası çocuk hastalar ve bu hastalar ile aynı gün benzer yaş grubunda herhangi bir şikayeti olmadan kontrol amaçlı başvuran hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Bu hastaların hiçbirinin herhangi bir komorbiditesi ve metabolik bozukluğu mevcut değildi. Hastaların önce doppler ultrasonografi ile bilateral üreteral jet akım ölçümleri yapıldı. Sonrasında yan ağrısı ile başvuran hastalara rutin ultrasonografi yapıldı. Bu hastalar arasından tek taraflı nonobstüriktif alt pol böbrek taşı saptanan hastalar Grup 1, kontrol grubu ise Grup 2 diye adlandırıldı. Grup 1 taşlı ve sağlıklı renal üniteler, Grup 2 sağ ve sol sağlıklı renal üniteler diye ikişerli gruplara ayrıldı. Değerlendirilen parametreler, ortalama jet akım hızı (JETort), maksimum jet akım hızı (JETmaks), jet akım süresi (JETsüre) ve jet akım paterni (JETpatern) şeklindeydi. Bu parametreler gruplar arası karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Grup 1'de 32 ve grup 2'de 32 olmak üzere toplam 64 hasta değerlendirildi. Grup 1 ve 2 hastaların demografik verileri arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The risk of stone formation increases with urinary stasis associated with decreased peristaltism. The relationship between nonobstructive kidney stone formation and ureteral jet dynamics, which can be measured with Doppler ultrasonography and provide information about ureteral peristaltism, has been demonstrated in adults. The aim of this study is to investigate the relationship between ureteral jet dynamics and stone formation pediatric patients. Method: Patients admitted to Urology and Pediatric Nephrology clinics with flank pain between March 2013 and December 2013 between the ages of 4-18 years old and asymptomatic age-matched children for control group were prospectively enrolled. They did not have any known comorbidity and/or metabolic disorder. First, bilateral ureteral jet flow measurements were performed with Doppler ultrasonography in patients. After routine ultrasonography was performed in patients presenting with flank pain. Patients with unilateral nonobstructive lower pole kidney stone formed Group 1 and the control group was called Group 2. These groups were divided into two groups, as affected and healthy renal units in Group 1 and right and left healthy renal units in Group 2. Evaluated parametres were the average of jet flow rate (JETave), the maximum jet flow rate (JETmax), the time of jet flow (JETtime) and the pattern of jet flow (JETpattern). These parameters were compared between groups. Results: Total of 64 patients, 32 in group 1 and 32 in group 2 were evaluated. Demographic data of between group 1 and 2 patients did not differ significantly.