Retrograd intrarenal cerrahi'nin akut enflamatuvar biyobelirteçler ve presepsin üzerine etkisi
The effect of retrograde intrarenal surgery on acute inflammatory biomarkers and presepsin
- Tez No: 899706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH BÜRLUKKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Güncel kılavuzlarda ise, 2 cm'den küçük böbrek taşlarının tedavisi için Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRS) tavsiye edilmektedir. Bu minimal invaziv prosedür, yüksek taşsızlık oranları ve nispeten düşük morbidite ile sonuçlanır. RIRS sonrası üriner sistem enfeksiyonu, hematüri, kolik ağrı gibi minör komplikasyonların yanında, sepsis, sistemik inflamatuar yanıt sendromu, septik şok gibi ciddi enfeksiyöz komplikasyonlar gelişebilir. Presepsin, bakteriyel enfeksiyonun erken evrelerinden itibaren artan ve cerrahi sonrası enfeksiyöz komplikasyonların tanısını doğrulamak için kullanılabilen yeni bir biyobelirteçtir. Bu çalışmanın amacı, presepsinin, RIRS sonrası diğer akut enflamatuar belirteçlere oranla değişimini değerlendirmek, güvenilirlik ve etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Haziran 2023 tarihinden itibaren en az 100 hasta çalışmaya dahil edilecek şekilde prospektif olarak planlanacaktır. Çalışmaya 18-65 yaş arası,
Özet (Çeviri)
Objective: Current guidelines recommend Retrograde Intrarenal Surgery RIRS for the treatment of renal stones smaller than 2 cm. This minimally invasive procedure results in high stone-free rates and relatively low morbidity. Minor complications such as urinary tract infection, hematuria, colicky pain, and severe infectious complications such as sepsis, systemic inflammatory response syndrome, and septic shock may develop after RIRS. Presepsin is a novel biomarker that increases from the early stages of bacterial infection and can be used to confirm the diagnosis of infectious complications after surgery. The aim of this study was to evaluate the changes in presepsin compared to other acute inflammatory markers after RIRS and to investigate its reliability and efficacy. Materials and Methods: The study will be prospectively planned to include at least 100 patients in Karabük Training and Research Hospital as of June 1, 2023. Male and female patients between the ages of 18-65 who will undergo RIRS for upper urinary tract stones