Çok yataklı tedavi ünitelerinde konuşmanın gizliliğinin sağlanmasına ilişkin bir yöntem önerisi
A method proposal to ensure speech privacy in multi-bed treatment rooms
  1. Tez No: 679099
  2. Yazar: SÜMEYRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hasta gizliliği, iyi bir tedavi ünitesi tasarımındaki pek çok önemli husustan biri olup, hastalar ve sağlık hizmeti sağlayıcılar arasında önemli bir konudur. Alan yetersizliği, altyapı sistemi, yatakların perdelerle ayrılması, acil servise gelen hasta sayısında sürekli artış, organizasyon ve zaman baskısı gibi koşullar hastaların mahremiyetinin garanti edilememesinin temel nedenlerindendir. Acil servisler ve yoğun bakım gibi çok sayıda hastanın aynı anda bulunduğu ünitelerde hastaların savunmasızlığı göz önünde bulundurulduğunda, hasta mahremiyetinin korunması her zaman sağlık ekibinin görevi olarak kabul edilmektedir. Hasta gizliliğinin sağlanmasında mimari çevrenin etkisi oldukça önemlidir. Kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda yapılan tasarımlarda hastalar açısından memnuniyet sağlanırken, sağlık çalışanlarını çeşitli yaptırımlar karşısında koruyabilecek, kontol edilebilir, farklı disiplinler tarafından sunulacak çözüm önerilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada çok yataklı tedavi ünitelerinde operasyonel ve organizasyonel tüm süreçlerde, gizlilik koşulları ihlal edilmeksizin, alanın optimum kullanım koşullarını öngören alternatif seçeneklerin test edilebilmesi için bir yöntem önerisinde bulunulmaktadır. Yöntemin test edilmesi için acil servis çok yataklı tedavi ünitelerinde belirlenen senaryoların, ODEON 15.16 ile simülasyonları yapılarak, konuşmanın gizliliğine ilişkin belirlenen nesnel parametreler, TS EN 3382-3 standardı parametreleri ile karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda önerilen yöntemin uygulanabilirliği değerlendirilmiş ve çok yataklı tedavi ünitelerinde konuşmanın gizliliğinin sağlanmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Patient confidentiality is one of many important aspects in good treatment unit design and is an important issue among patients and healthcare providers. Conditions such as insufficient space, infrastructure, separation of beds with curtains, continuous increase in the number of patients coming to the emergency room, organization and time pressure are the main reasons why patients' privacy cannot be guaranteed. Considering the vulnerability of patients in units such as emergency services and intensive care units, where a large number of patients are present at the same time, protecting the privacy of patients is always considered as the duty of the healthcare team. The effect of the architectural environment is very important in ensuring patient privacy. While the patient is satisfied with the designs made in line with the user requirements, there is a need for solutions that can protect healthcare professionals against various sanctions, can be controlled and offered by different disciplines. In this study, a method is proposed to test alternative options that anticipate the optimum usage conditions of the area in all operational and organizational processes in multiple treatment units, without violating the confidentiality conditions. In order to test the method, the scenarios determined in the emergency department multi-bed treatment units were simulated with ODEON 15.16 and the objective parameters related to the privacy of the speech obtained were compared with the TS EN 3382-3 standard parameters. In this context, the applicability of the proposed method was evaluated and suggestions were made to ensure the confidentiality of speech in multi-bed treatment units.