Akdeniz havzası ülkelerinde nüfusun sosyoekonomik niteliklerinde değişimler ve beklentiler (1950-2100)
Changes and expectations in the socioeconomic characteristic of the population in the Mediterranean basin countries (1950-2100)
  1. Tez No: 679101
  2. Yazar: SELAMİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tarih boyunca uygarlıkların doğuşuna tanıklık eden, kadim medeniyetler ve kıtalar arasında köprü vazifesi gören Akdeniz Havzası; beşerî, ekonomik ve kültürel bir etkileşim sahası olarak öne çıkmaktadır. Akdeniz Havzası, yalnızca Akdeniz'e kıyısı bulunan yirmi dört ülke için değil aynı zamanda Afrika, Asya ve Avrupa kıtaları için jeopolitik ve jeostratejik öneme sahiptir. Enerji arzının kalbinde yer alan Akdeniz Havzası; enerji naklinde, deniz ticaretinde ve turizm hareketliliklerinde dünyada ciddi paya sahiptir. Tüm bunlara ek olarak Akdeniz Havzası ülkelerinin demografik potansiyeli, yaşlı nüfus sorunuyla karşı karşıya olan Avrupa'ya nazaran havzanın önemini daha da arttırmaktadır. Dört bölümden oluşan bu çalışmada, Akdeniz Havzası Ülkelerinde Nüfusun Sosyoekonomik Niteliklerinde Değişimler ve Beklentiler (1950-2100) disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınmıştır. Nüfus yapısı ile sosyoekonomik koşullar, siyasal ve kültürel gelişmeler arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Bu nedenle salt bir istatistiki nüfus çalışmasından ziyade nüfus yapısı ve dinamikleri tüm boyutlarıyla ele alınmaya çalışılmıştır. İlk bölümde nüfus ve nüfus coğrafyası kavramları teorik çerçevede açıklanmıştır. İkinci bölümde Akdeniz Havzası ülkelerinde nüfusun yapısal özellikleri ve mekânsal dağılışı incelenmiştir. Üçüncü bölümde nüfusun sosyoekonomik özellikleri ve gelecek tahminleri incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde Akdeniz Havzası ülkelerinin güncel sorunları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean Basin, which has witnessed the birth of civilizations throughout history and served as a bridge between ancient civilizations and continents, stands out as an area of human, economic and cultural interaction. The Mediterranean Basin has geopolitical and geostrategic importance not only for the twenty-four coastal countries of the Mediterranean, but also for the continents of Africa, Asia and Europe. The Mediterranean Basin, which is at the heart of the energy supply, has a significant share in energy transport, maritime trade and tourism activities in the world. In addition to all these, the demographic potential of the Mediterranean Basin countries increases the economy political importance of the basin compared to Europe, which is faced with the problem of elderly population. In this study, which consists of four chapters, Changes and Expectations in the Socioeconomic Characteristic of the Population in the Mediterranean Basin Countries (1950-2100) are handled with an interdisciplinary approach. There is a close relationship between population structure and socioeconomic conditions, political and cultural developments. For this reason, rather than just a statistical population study, population structure and dynamics have been tried to be dealt with in all dimensions. In the first part, the concepts of population and population geography are explained in a theoretical framework. In the second chapter, the structural characteristics and spatial distribution of the population in the Mediterranean Basin countries are examined. In the third chapter, socioeconomic characteristics and future predictions of the population are discussed. In the fourth and last chapter, the current problems of the Mediterranean Basin countries are handled.