Ahmed Câvid'in Vefeyât-ı Kibâr'ı
Vefeyât-ı Kibâr By Ahmed Câvid
- Tez No: 679103
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Uzun süre tarih kitaplarının bir alt bölümü olarak karşımıza çıkan vefeyât, XVII. yüzyıldan itibaren müstakil bir eser hüviyetine kavuşmuştur. Bu tarihten sonra birçok yazar bu türde eser kaleme almıştır. Bunlardan birisi de Ahmed Câvid'dir. Câvid, Vefeyât-ı Kibâr adlı eserinde Hicri 2. yıldan başlayarak 1213 yılına kadar vefât eden meşhur şahısların hayatları hakkında kısa bilgiler sunmuştur. Eser, kısmen münşiyâne bir üslûba sahip olması ve Türk Edebiyatı sanatçılarının biyografilerini de ihtiva etmesi nedeniyle önem taşımaktadır. Bu çalışma bir giriş ve üç bölümden meydana gelmiştir. Giriş bölümünde vefeyâtnâme türü üzerinde durulmuş, Türk edebiyatındaki gelişim süreci anlatılmıştır. Birinci bölümde Ahmed Câvid'in hayatı ve eserleri verilmiş, ikinci bölümde Vefeyât-ı Kibâr'ın şekil ve muhteva yönünden incelemesi yapılmıştır. Son bölümde ise Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi Hazine Bölümü 1295 numarada kayıtlı olan yazarın tamamlanmamış müsvedde nüshasından hareketle eserin transkripsiyonlu metni ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Vefeyât which confronts us long time as a subsection of the history books reaches a detached work identity from XVII. centruy. After this date, several authors have written in this genre. One of the authors is Ahmed Câvid. In his work called Vefeyât-ı Kibâr, Câvid had introduced short description from hijri 2. year until 1213 about famous persons who die. The work is important by the reason of having a partly proper wording and including biographies of Turkish literature artists. This study consist of one introduction and three part. In introduction, vefeyâtnâme is described. The develepment process in Turkish literature is explained. In first part, Ahmed Câvid's life and works is given. In second part, Vefeyât-ı Kibâr's examination in terms of pattern and ingredient. In the last part, the transcripted text of the work has been revealed based on incomplete draft copy of the author, which is registered in the Hazine Department of the Topkapı Palace Museum Library, no 1295.