Avrupa'da muhacir bir yayın: Kafkasya Dergisi (1951-1952)
An immigrant publication in Europe: Caucasus Journal (1951-1952)
- Tez No: 738996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİD QASIMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kafkasya Dergisi 'Milli istiklal mefkûresini yayar aylık dergi şiarıyla Ağustos 1951 yılında Almanya'da yayın hayatına başlamıştır. Aylık olarak yayımlanan dergi, Kafkasya Ötesi Milletlerinin (Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan) örgütlerinin oluşturduğu 'Kafkasya İstiklal Komitesi'nin yayın organı olarak çıkmıştır. Derginin yazı işleri müdürü Ali Han Kantemir'dir. Derginin Belli başlı yazarları; Mehmet Emin Resulzade, Ali Han Kantemir, Mahmut Aslanbek, Mirza Bala ve Ahmed N. Magoma'dır. Dergi Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde basılmıştır. Derginin çıkış amacı ilk sayıda yayınlanan“Dava ve Gayemiz”başlıklı yazıda açıklanmıştır. Buna göre dergi, II. Dünya savaşının hemen akabinde Batı bloku ile Doğu Sovyet bloku arasındaki ayrışmada Sovyet blokuna karşı Kafkas halklarının milli mücadelesini yürütmek ve bu mücadeleyi dünyaya duyurmayı amaçlamaktadır. Dergi aynı zamanda Kafkasyanın tarihi, kültürü, coğrafyası ve sosyal yaşamını da ele almıştır. Dergi 1953 yılında isim değiştirerek 'Birleşik Kafkasya' ismini almıştır. İsim değişikliğinden sonra dergi sadece Şimali Kafkasya Komitesinin değil bütün Kafkasyalı muhacirlerin yayın kaynağı olmuştur. Bu çalışmamızın kapsamı derginin sadece Kafkasya Dergisi kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Caucasus Magazine started its publication life in Germany in August 1951 with the slogan of 'the monthly magazine that spreads the idea of national independence. Published monthly, the magazine was published as the publication organ of the Caucasus Independence Committee, formed by the organizations of Transcaucasian Nations (Azerbaijan, Georgia, Armenia). The editor-in-chief of the journal is Ali Han Kantemir. Major authors of the journal; Mehmet Emin Resulzade, Ali Han Kantemir, Mahmut Aslanbek, Mirza Bala and Ahmed N. Magoma. The journal has been published in Turkish, English and Russian languages. The aim of the journal was explained in the article titled“The Case and Our Purpose”published in the first issue. Accordingly, the journal, II. It aims to carry out the national struggle of the Caucasian peoples against the Soviet bloc in the separation between the Western bloc and the Eastern Soviet bloc right after the World War II and to announce this struggle to the world. The journal also dealt with the history, culture, geography and social life of the Caucasus. The journal changed its name in 1953 and took the name“United Caucasus”. After the name change, the journal became the publication source not only of the Northern Caucasus Committee but also of all Caucasian immigrants. The scope of this study consists of only the Caucasus Journal part of the journal.