İktisadi büyüme ve ekonomik özgürlükler arasındaki ilişki : OECD ülkeleri için ekonometrik veri analizi (2000-2021)
The relationship between economic growth and economic freedoms: Econometric data analysis for OECD countries (2000-2021)
  1. Tez No: 679116
  2. Yazar: MELİKE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. OKYAY UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Tüm toplumlar daha iyi hayat koşulları sağlayabilmek ve ülkelerinin refah düzeylerini arttırabilmek için iktisadi büyümenin gerçekleşmesini ve devamlılığının sağlanmasını hedeflemektedir. İktisadi büyüme hedefine ülkelerin ulaşabilmesi için Adam Smith'ten beri pek çok iktisadi büyüme modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen bu iktisadi büyüme modelleri ile ülkelerin iktisadi büyüme düzeylerinin farklı olması incelenmiş ve büyümeyi etkileyen iktisadi faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. 1980'li yıllarda yaşanan küreselleşme ile birlikte ekonomik özgürlüklerin iktisadi büyüme üzerine etkisi incelenmeye başlanmıştır. Ülkelerin refah seviyelerinin ve bireylerin refahında artışa neden olan ekonomik özgürlükler ülkelerin karşılaştırılmasında da en önemli kriterlerden biridir. Bu çalışma, iktisadi büyüme ve ekonomik özgürlükler arasındaki ilişkiyi OECD ülkeleri açısından 2000-2020 yıllarını kapsayan dönem için panel veri analiz yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada Post-Keynesyen (Kaldor) büyüme modeli ile Neo-Klasik (Solow) büyüme modeli karşılaştırılmıştır. Çalışmada çıkan sonuçlara göre, iki model içinde seriler I(1) sürecinden geldiği için uzun dönemli analiz yapılmıştır. Uzun dönemli analiz sonucunda hem Kaldor büyüme modeli hem de Solow büyüme modeli için iktisadi büyüme ve ekonomik özgürlükler arasındaki ilişki pozitif ve istatistiki olarak anlamlı olduğu sonucu elde edilmiştir. Yapılan nedensellik sonucunda iktisadi büyüme ve ekonomik özgürlükler arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
All societies aim to ensure the realization and continuity of economic growth in order to provide better living conditions and to increase the welfare levels of their countries. In order for countries to achieve the economic growth goal, many economic growth models have been developed since Adam Smith. With these economic growth models developed, the different levels of economic growth of countries were studied and economic factors affecting growth were tried to be determined. With globalization in the 1980s, the impact of economic freedoms on economic growth began to be studied. Economic freedoms, which lead to an increase in the welfare levels of countries and the well-being of individuals, are also one of the most important criteria in comparing countries. This study examined the relationship between economic growth and economic freedoms from the point of view of OECD countries using the panel data analysis method for the period covering the years 2000-2020. In the study, the Post-Keynesian (Kaldor) growth model and the Neo-Classical1 (Solow) growth model were compared. According to the results of the study, long-term analysis was performed because it came from the series I(1) process within the two models. As a result of long-term analysis, it was concluded that the relationship between economic growth and economic freedoms was positive and statistically significant for both the Kaldor growth model and the Solow growth model. As a result of causality, There is a two-way causality relationship between economic growth and economic freedoms.