Development of management for sustainable buildings concepts in Iraq
Irak'ta sürdürülebilir bina kavramı yönetiminin geliştirilmesi
- Tez No: 679124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sürdürülebilir binalar, binaların çevre üzerindeki etkisini azaltmak için binaların tasarımında, yapımında ve yönetiminde sürdürülebilirlik kavramlarının uygulanmasını içerir. Sürdürülebilir bina teknolojileri, son zamanlarda inşaat endüstrisinin sera gazlarının azalmasına katkıda bulunmasının bir yolu olarak öne çıktı. Dahası, yapılı çevre ile ilgilenen paydaşların gelecekte bu sürdürülebilir kalkınmanın (SD) bütüncül bir şekilde başarılması için işbirliği yapması gerektiği yaygın olarak kabul edilmektedir. Sürdürülebilir binaların (SB) doğasında bulunan çevre, enerji, su gibi hizmetlerin ve sera gazları gibi zararlı çıktıların en aza indirilmesini ve kullanıcı sağlığı ve refahının sağlanmasını talep eder. Binalar temelde olumsuz havalandırma, verimli aydınlatma, elektrik yönetimi, su yönetimi, atık yönetimi ve diğer bina hizmetleri göstergeleri sergilediği için Irak'ta sürdürülebilir bina prosedürleri önemlidir. Ancak, bunun başarılması için bazı soruların ele alınması gerekmektedir: Irak'taki sürdürülebilir binaların içeriği nelerdir? Mevcut inşaat uzmanlarının ve uzmanın Irak'ta sürdürülebilir binaların uygulanmasında karşılaşılan zorlukların başarılması ve ortadan kaldırılmasındaki rolü nedir? Bu araştırmanın temel amacı, sürdürülebilir bina kavramlarını Irak'ta inşaat uzmanları arasında yaygınlaştırmaktır; burada araştırmanın amacı, belirtilen bileşenlerin bilimsel standartlara göre konseptin gerçekleştirilmesinde ve uygulamanın sağlanmasında ne kadar önemli olduğunu göstermektir. Bina inşaat alanlarında çalışan mühendislerin Irak'ta sürdürülebilir binalar elde etmenin temel bileşenlerinin farkında olup olmadıklarını araştırmak ve Irak'ta sürdürülebilir binalar elde etmenin zorluklarının ne olduğunu göstermek için Irak'ta sürdürülebilir binalar. Binalar temelde havalandırma, aydınlatma verimliliği, elektrik yönetimi, su yönetimi, atık yönetimi ve diğer bina hizmetleri gibi olumsuz göstergeler sergilediğinden Irak'ta sürdürülebilir bina prosedürleri önemlidir. bina sakinleri çoğunlukla binalarda klima sistemlerinin çalıştırılması, yeterli su ve enerji kontrolü ve atık yönetim sistemleri gibi gerekli tesislere sahip olmadıklarından şikayet etmektedir. Çoğu inşaat uzmanı ve Irak çevresiyle ilgilenenler, söz konusu sorunları çözmenin bir yolu olarak sürdürülebilir inşaatta oynayabilecekleri rolü kabul ediyor. Bu çalışma için izlenen arama yöntemi, kapsamlı bir edebi inceleme, önemli literatür analizi ve BREEAM-NC (yeni inşaat), LEED-NC (yeni inşaat) ve sürdürülebilirlik işleri binaları ve inşaat mühendisliği çalışmalarının (ISO 15392 tavsiyeleri Genel İlkelerin uygulanması için); sürdürülebilir bina bileşenlerine ulaşmak için. Bundan sonra, Irak Mühendisler Birliği'nin (IEA) 207 üyesiyle bir anket yapıldı. Araştırmanın bulguları, sürdürülebilir bir bina elde etmek için kritik öneme sahip (26) bileşeni ve bu bileşenlerin Irak'ta konseptin gerçekleştirilmesi ve sürdürülebilir yapıların uygulanmasının sağlanması açısından önemine ilişkin görüşleri ortaya koymakta ve daha sonra bunların ne olduğuna dair görüşlerini ortaya koymaktadır. ikinci kısım olarak Irak'ta sürdürülebilir binalara ulaşmak için gerçek bir zorluk.
Özet (Çeviri)
Sustainable buildings involve applying the concepts of sustainability in the design, construction, and management of buildings to reduce the effect of buildings on the environment. Sustainable building technologies have recently been highlighted as a way for the construction industry to contribute to the decrease in greenhouse gases. Moreover, it is widely acknowledged that stakeholders interested in the built environment should collaborate to achieve that sustainable development (SD) in the future is accomplished holistically. The environment inherent in sustainable buildings (SB) demands that services such as energy, water, and harmful outputs such as greenhouse gasses are reduced to a minimum, and user health and well-being are achieved. Sustainable building procedures are important in Iraq as buildings essentially display negative indicators of ventilation, efficient lighting, management of electricity, water management, waste management, and other building services. However, there is a need to address some questions if this is to be achieved: what are the ingredients of sustainable buildings in Iraq? What are the current construction experts' and specialist's roles in achieving and remove the challenges that face implementing sustainable buildings in Iraq? The main purpose of this research is to spread the concepts of sustainable buildings among specialists of construction in Iraq, where the aim target of the research into indicating how important the referred ingredients sustainable building as per the scientific standards in achieving the concept and ensuring the implementation of sustainable buildings in Iraq, to investigate if engineers that those working in buildings construction fields are aware of the essential ingredients of achieving sustainable buildings in Iraq, and to indicate what is the challenges to achieving sustainable buildings in Iraq. Sustainable building procedures are important in Iraq as buildings essentially display negative indicators of the ventilation, efficiency of lighting, management of electricity, management of water, waste management, and other building services were the building occupants mostly the complain that buildings do not have the necessary facilities, such as operating air conditioning systems, adequate water and energy control, and waste management systems. Most construction experts and those interested in the Iraqi environment acknowledge the role they can play in sustainable construction as a way to solve the mentioned problems. The method of search followed for this study included a mix of a comprehensive literary review, analysis of important literature and the BREEAM-NC(new construction), LEED- NC(new construction) and sustainability works buildings and civil engineering works ( ISO 15392 recommendations for the implementation of the General Principles); to achieving of sustainable buildings ingredients. After that, a questionnaire of (207) members of the Iraqi Engineers Association (IEA) was undertaken. The findings of the research reveal (26) constituents that are critical to achieving a sustainable building, and the opinion regarding the importance of these ingredients to achieving the concept and ensuring the implementation of sustainable buildings in Iraq as the first part, and then them opinion what is a real challenge to achieving sustainable buildings in Iraq as the second part.