A proposal software project management for a new Arabic coding scheme
Yeni Arapça kodlama şeması için bir yazılım proje yönetimi önerisi
  1. Tez No: 679172
  2. Yazar: SARAH ABDULKAREEM OGLAH AL-BUSAEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT HULUSİ İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bilgisayar tasarımcıları, İngilizceyi tasarımlarında bir temel olarak kullanma eğilimindedir ve klavyeleri, kodlama şemalarını ve İngilizce özelliklere bağlı olarak birçok uygulamayı oluştururlar. Arapça karakterleri İngilizce tabanlı klavye için uygun bir çözüm haline getirmek için önceden oluşturulmuş sabit kurallarla gerçekleştirilen uygulamaların yerelleştirilmesi. Çözümsüz kalan pek çok sorun olsa da, Kuran dilinin güzel ruhunu çalan ve bilgisayarlarda sıkıcı ve rahatsız eden şey budur. Arap kullanıcılarının çoğunun bilgisayarlarda kullanılmak üzere İngilizceyi tercih etmesine neden olan şey budur. Bu tezde, yeni bir Arapça kodlama şeması için önerilen bir yazılım projesi yönetimi tasarlıyoruz, özellikle de formalizasyon problemleriyle ilgili olan birçok Arapça kodlama problemini çözmek için Arapça dil özelliklerine bağlı. Önerilen kodlama şemasında, Arapça karakteri iki bayt yerine saklamak için bir bayt kullandık. Önerilen kodlama şeması, bir Arapça platform ortamında ASCII yerine iki dilli bir kodlama şeması veya bir metin sıkıştırma sistemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The designers of computers tend to use the English language as a base for their design and build the keyboards and their coding scheme and many applications depending on the English features. The localization of applications performed by prebuilt fixed rules to make the Arabic characters as a convenient solution for the English-based keyboard. While there are a lot of problems left without a solution and that's what steal the pretty spirit of the Quran's language and make it boring and uncomfortable within computers. That's what lead most Arabic users to prefer the English language to be used on computers. In this thesis we design a proposed software project management for a new Arabic coding scheme depend on the Arabic language features to solve a lot of Arabic coding problems especially those which concerned the formalization problems. In the proposed coding scheme, we used one byte to store the Arabic character instead of two bytes. The proposed coding scheme can be used as a bilingual coding scheme instead of ASCII in an Arabic platform environment or as a text compression system.