Tip 2 diyabetes mellitusun kronik komplikasyonları ile hipomagnezemi arasındaki ilişkinin araştırılması
Relationship between chronic complications of type 2 diabetes mellitus and hypomagnesemia
- Tez No: 682995
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAYATAŞ, PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus (DM), prevalansı tüm dünyada giderek artmakta olan kronik bir hastalıktır. Diyabetin kronik komplikasyonları, diyabetik hastalarda önemli bir morbidite, mortalite ve sağlık maliyeti sebebidir. Magnezyum, vücutta çok sayıda önemli fizyolojik süreçte yer almaktadır. Yapılan birçok çalışmada, diyabetik hastalarda serum magnezyum düzeyleri düşük saptanmış, bu durumun hem mikrovasküler, hem de makrovasküler komplikasyonlarla ilişkili olduğu öne sürülmüştür. Bu çalışmada Tip 2 DM'si olup hipomagnezemi yapan ilaç kullanımı olmayan, serum magnezyum düzeyi 1,6 mg/dl'nin altında olan hastalarda Tip 2 DM'nin kronik komplikasyonlarıyla hipomagnezemi düzeyleri ve metabolik değerler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tip 2 DM'si olan ve hipomagnezemi yapan ilaç kullanmayan 103 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar normal serum magnezyumlu ve düşük serum magnezyumlu olarak iki gruba ayrılmıştır. Gruplar yaş, cinsiyet, VKİ, diaybet süresi yönünden eşleştirilmiştir. Daha önceden hipertansiyon tanısı almış hastalar ile yeni hipertansiyon tanısı konmuş olanlar hipertansiyonu mevcut olarak kabul edilmiştir. Tip 2 DM'nin kronik komplikasyonları retinopati, nöropati, diyabetik ayak, koroner arter hastalığı, serebrovasküler olaylar var veya yok şeklinde, nefropati ise mikroalbüminüri, normoalbüminüri, makroalbüminüri olarak çalışmaya alınmıştır. HbA1c, LDL-K, TG, HDL-K ve magnezyum değerleri analiz edilmiştir. Bulgular: Hastalar cinsiyet ve yaş dağılımları bakımından benzer bulunmuştur. Çalışmaya katılan olguların yaşları 28 ile 82 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 55,37±11,31 yıldır. Olguların %56,3'ü (n=58) kadın, %43,7'si (n=45) erkektir.
Özet (Çeviri)
Chronic complications of diabetes are an important cause of morbidity, mortality and health costs worldwide. Magnesium is involved in many important physiological processes in the body. We aimed to investigate the relationship between hypomagnesemia levels and metabolic values and chronic complications of diabetes in type 2 diabetes mellitus in patients. 103 patients with type 2 diabetes mellitus but without any conditions affecting serum magnesium levels were included in the study. Patients were divided into two groups (normal and low blood magnesium levels). Chronic complications of type 2 diabetes mellitus were evaluated by measuring HbA1C, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, triglyceride and magnesium levels. Magnesium was found to be significantly lower in patients with type 2 diabetes mellitus and neuropathy (n=10, p=0.040). There was an inverse correlation between HbA1c and magnesium. However, there is no significant relationship between magnesium levels and HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, triglyceride. Hypomagnesemia was associated with poor glycemic control. Hypomagnesemia seen in diabetic patients should be kept in mind as it may be related to neuropathy and hypertension itself or its course. In the course of diabetes mellitus, we recommend that serum magnesium levels be monitored at regular intervals and magnesium replacement be administered in patients who develop complications.