Akut semptomatik nöbet geçiren hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with acute symptomatic seizures
- Tez No: 679183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL YAVUZ GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada; 1 Haziran 2006 ile 31 Aralık 2007 tarihleri arasında Doktor Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Merkezi acil servisine konvülziyon nedeniyle başvuran ya da başka nedenle hastanede yatarken konvülziyon geçiren hastalardan akut semptomatik nöbet saptanan 65 vaka prospektif olarak incelendi. Yenidoğan konvülziyonları, daha önceden epilepsi tanısı olan hastalar ve febril konvülziyon geçiren hastalar çalışmaya alınmadı. Çalışmaya alınan hastaların yaş, cinsiyet, nöbet nedeni, nöbet tipi, varsa nöbetten sonraki 1 hafta içinde çekilen elektroensefalografi ve kraniyal görüntüleme sonuçları, uzun süreli başlanan tedavi ile bu tedavinin kullanılma süresi, nöbetin tekrarlaması ve nöbetten sonra sekel varlığı standart bir forma kaydedildi. Çalışmanın amacı konvülziyon nedeniyle hastaneye başvuran veya başka bir nedenle hastaneye yatışı sırasında konvülziyon geçiren hastalarda semptomatik nöbetlerin etyolojisini, nöbet tipini, elektroensefalografi ve kraniyal görüntüleme özelliklerini, antiepileptik kullanım sürelerini, nöbet rekürrensini ve sekel gelişimini değerlendirmektir. Akut semptomatik nöbet en sk 1-12 ay arasında görülmüştür ve yaşı en büyük olan hasta grubu hipertansiyon nedeniyle nöbet geçiren hastalar iken en küçük olan grup intrakraniyal kanama nedeniyle nöbet geçiren hastalardır. En sık elektroensefalografi ve kraniyal görüntüleme anormalliği santral sinir sistemi enfeksiyonuna bağlı nöbet geçiren hastalarda görülmüştür. Kraniyal görüntüleme anormalliği saptanan hastalardan elektroensefalografisi çekilmiş olan vakaların %83.3' ünde anormallik saptanmıştır. Nöbeti tekrar eden ve sekel gelişen hastalarn hepsi santral sinir sistemini ilgilendiren olaylar nedeniyle nöbet geçiren hastalardır ve kız hastalarda nöbet tekrarlama riski erkeklerden 4.1 kat daha fazladır.
Özet (Çeviri)
In this study; Sixty-five cases of acute symptomatic seizures who applied to the emergency department of Doctor Sami Ulus Pediatric Education and Research Center due to convulsions or had convulsions while staying in the hospital for other reasons were prospectively analyzed between June 1, 2006 and December 31. Neonatal convulsions, patients with a previous diagnosis of epilepsy, and patients with febrile seizures were excluded from the study. Age, gender, cause of seizure, seizure type, electroencephalography and cranial imaging findings taken within 1 week after seizure, long-term treatment and duration of use of this treatment, seizure recurrence and presence of post-seizure sequelae were recorded in a standard form. The aim of the study was to evaluate the etiology, seizure type, electroencephalography and cranial imaging findings, duration of antiepileptic use, seizure recurrence and post-seizure sequelae development of symptomatic seizures in patients admitted to the hospital due to convulsions or who had convulsions during hospitalization. Acute symptomatic seizures were most common between 1-12 months of age. The oldest group of patients is those who have seizures due to hypertension, while the youngest group is intracranial hemorrhage. Electroencephalography and cranial imaging abnormalities were most frequently observed in patients with seizures due to central nervous system infection. Electroencephalography abnormality was also detected in 83.3% of patients with cranial imaging abnormalities. All patients with recurrent seizures and post-seizure sequelae had symptomatic seizures due to central nervous system disease. The risk of seizure recurrence in girls is 4.1 times higher than in boys.