Çok kriterli karar verme yöntemleri ile ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) yazılımı seçimi
Product lifecycle management (PLM) software selection using multi-criteria decision-making methods
- Tez No: 679184
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
21. yüzyılda dördüncü sanayi devriminin gelişimi ile değişen rekabet anlayışı, şirketleri dijital teknolojilerden faydalanarak ürün yaşam döngüsü süreçlerini dijital ortamda uçtan uca takip etmeye ve yönetmeye zorlamaktadır. Günümüzde şirketler değişen müşteri taleplerine hızlı bir şekilde yanıt vermek, pazar paylarını artırmak, ürün ve üretim kalitesini iyileştirmek, maliyetleri düşürmek, operasyonel verimliliklerini artırmak ve iş süreçlerini optimize etmek için ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) yazılımlarına yoğun yatırımlar yapmaktadırlar. PLM yazılımını sunan şirketlerin sayısındaki artış ve karar verme sürecinde dikkate alınması gereken çok fazla faktörün bulunmasından dolayı karar vericilerin şirketleri için en uygun yazılımı seçme konusunda kararsız davranmalarına sebep olmaktadır. Uygun olmayan PLM yazılımının seçimi, ürün yaşam döngüsü zincirindeki tüm çalışanları ve şirketin uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu çalışmada savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette PLM yazılım seçim problemi ele alınmıştır ve seçim sürecine yardımcı olmak için yeni bir sistematik yaklaşım geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında, üç PLM yazılım alternatifi dört ana kriter altında yer alan 19 alt kriter üzerinden değerlendirilmiştir. Kriterleri belirlemek ve belirlenen kriterlerin göreceli önemini hesaplamak için savunma sanayii sektöründe bilgi teknolojileri ve mühendislik alanlarında tecrübeli sistem yöneticilerinden oluşan 13 kişilik bir uzman grubuna anket uygulanmıştır. En uygun PLM yazılımı seçimi için bütünleşik ANP-TOPSIS yöntemi uygulanmıştır. Her bir ana kriterin önem ağırlığındaki değişimin, yazılım alternatiflerinin sıralamasını nasıl değiştirdiğini belirlemek için duyarlılık analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The understanding of competition that has changed along with the development of the Industrial Revolution 4.0 (4IR) in the 21-st century forces companies to follow and manage their end-to-end product lifecycle processes in the digital environment by using digital technologies. Nowadays, companies invest heavily in product lifecycle management (PLM) software to respond quickly to meet customer demands, to increase their market share, to improve product and production quality, to reduce costs, to increase their operational efficiencies, and to optimize their business processes. The increase in the number of companies offering PLM software and the fact that there are too many factors to consider in the decision-making process make decision-makers hesitant to choose the most suitable software for their companies. The choice of inappropriate PLM software will adversely affect all employees in the product lifecycle chain and the long-term sustainability goals of the company. In this study, the problem of PLM software selection in a company operating in the defense industry is handled and a new systematic approach is developed to assist the selection process. In the scope of the study, three PLM software alternatives are evaluated over 19 sub-criteria under four main criteria. To determine the criteria and to calculate the relative importance of the determined criteria, a questionnaire is applied to a 13-person expert group who are experienced in the fields of information technologies and engineering in the defense industry sector. The integrated ANP-TOPSIS method is applied to select the most appropriate PLM Software. Sensitivity analysis is performed to find out how the change in the weight of the importance of each main criterion changes the ranking of software alternatives.