Yeşil lojistik göstergeleri ve Türkiye'de yeşil lojistik uygulamaları
The indicators of green logistics and practices of green logistics in Turkey
- Tez No: 472751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
1980'lerin sonlarında ulaşım sektörüne girmeyi başaran yeşil kavramı, ulaşım sistemlerinin yarattığı çevresel problemler konusunda farkındalık oluşmasını sağlamıştır. 1990'lı yılların başlarında lojistik uygulamalarında çevre dostu teknolojilerin kullanarak, çevreye verilen zararın en aza indirgenmesi konusunda araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Yeşil kavramı, lojistik ile entegre edilmiş ve ortaya“yeşil lojistik”adlı çevresel ve sosyal faktörleri göz önünde bulundurarak sürdürülebilir yolda üretilen ve dağıtılan mallar ile ilgilenen ve farklı dağıtım stratejilerinin çevresel etkilerinin ölçülmesini, lojistik faaliyetlerde enerji kullanımını azaltmayı, atıkların azaltılmasını ve işleyişinin yönetimini amaçlayan yeni bir uygulama alanı çıkmıştır. Dünyada yaygın hale gelen yeşil lojistik uygulamaları, Türkiye'de şirket politikalarında yer almaya başlamıştır. Bu çalışmada, konuyla ilgili yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulan yeşil lojistik göstergeleri derlenerek Türkiye'de yeşil lojistik uygulamaları, bu göstergeler bazında ele alınmıştır. Yeşil lojistik göstergeleri, Türkiye'de yeşil lojistik uygulamaları ve gerekli yasal mevzuatın nasıl olması gerektiği ile ilgili kapsamlı öneriler çalışmanın sonucunda ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of“green”, which managed to have a place in transportation sector in the late 1980s, has helped to create the awareness of the environmental problems caused by transportation systems. In the early 1990s, there were several researches conducted on minimizing the environmental damage by using environment-friendly technologies in logistics applications. The concept of“green”has been integrated with logistics, and a new application area named“green logistics”-which is related to the goods produced and delivered for the aim of sustainability by taking environmental and social factors into consideration, and which aims to evaluate the environmental effects of various delivery strategies, to decrease the energy usage in the logistic activities, to reduce the waste and to control waste process- has come out. The applications of the green logistics, being commonly used day by day all over the world, have started to take place in company policies in Turkey. In this study, we have compiled the data obtained as a result of the researches about the green logistics, and we have discussed the signs of the green logistics in Turkey within the scope of the data mentioned. At the end of the study, we have presented the signs of the green logistics, the applications of the green logistics in Turkey and suggestions about how the essential regulations should be.