Klimatik kontrollü treyler içerisindeki hava akışının optimizasyonu
Optimization of airflow inside the refrigerated semi-trailer
- Tez No: 679219
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Klimatik kontrollü treyler dondurulmuş ürünlerin taşınmasında sıklıkla kullanılan kara yolu taşıtlarıdır. Genel itibariyle klimatik kontrollü bir treyler taşıyıcı şasi, izolasyonlu kabin ve soğutucu üniteden oluşur. Ürünlerin taşınması sırasında kabin içerisinde yetersiz veya aşırı dereceli bir soğutma yapılması durumunda taşınan ürünlerin kaliteleri ciddi oranda etkilenmektedir. Soğutma performansını etkileyen en önemli faktörler ise hava kanalları ve yükleme koşullarıdır. Bu çalışma kapsamında, treyler içerisindeki hava akışını iyileştirmek amacıyla iki farklı hava kanalı tasarımı yapılmış ve hava kanallarının içi boş kabindeki soğutma performansları hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri ile karşılaştırılmıştır. Daha sonra kabin içerisine belirli bir seviyeye kadar yük doldurulmuş ve hava kanalının içi dolu kabindeki performansı standart araç ile karşılaştırılmıştır. Yapılan hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizi sonuçlarının karşılaştırılması amacıyla gerçek araç testleri yapılmıştır. Test ve analizler kabin içi sıcaklık +30°C'den -20°C'ye inene kadar devam ettirilmiş ve geçen süreler karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda hava kanallarının kabin içi sıcaklığın homojen şekilde dağılmasına fayda sağladığı ve ortalama sıcaklığın -20 °C'ye düşme süresini ciddi oranda iyileştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Refrigerated semi-trailers are frequently used road vehicles for the transport of frozen products. Refrigerated semi-trailer is consists of a carrier chassis, insulated cab and refrigeration unit. During transportation of products, in case of the insufficient and excessive cold airflow around the goods, quality of the transported products are highly affected. Air distribution ducts and loading patterns are the most critical factors on the cooling performance of refrigerated semi-trailers. In the scope of this study, two different air ducts were designed in order to improve the airflow inside the empty trailer cab and the cooling performances of air ducts were compared with computational fluid dynamics analyzes. Then the load was filled up to a certain level in the cabin and the performance of the air duct in the filled cab was compared to the standard vehicle. Real scale vehicle tests have been performed to verify the accuracy of computational fluid dynamics analyzes. Tests and analyzes were continued until the temperature in the cabin decreased from + 30 ° C to -20 ° C and the elapsed times were compared. At the end of the study, it was found that the air ducts benefit the homogeneous distribution of the temperature inside the cabin and significantly improved the time of the average temperature to -20 ° C.