Algılanan yönetici desteğinin, prososyal davranışlar üzerindeki etkisi: Bir araştırma
The effect of perceived manager support on prosocial behaviours: A research
- Tez No: 679222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA AYDIN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı; algılanan yönetici desteğinin, prososyal davranışlardaki etkilerini araştırmaktır. Çalışanların, yöneticileri ile kurdukları ilişkiler ve destek algılarının, iş tutum ve davranışlarına etki etmesi beklenmektedir. İstenen iş davranışları olarak tanımlanan prososyal davranışlar da yöneticinin çalışana verdiği destekten etkilenmektedir. Araştırmada, algılanan yönetici desteğinin prososyal davranışlara etkisini araştırmak için anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde çalışan aile hekimleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 140 aile hekimi oluşturmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Yönetici Desteği Ölçeği”ve“Prososyal Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda aile hekimlerinin yöneticilerinden gördükleri destek algılarıyla, prososyal davranışlar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aile hekimlerinin demografik farklılıkları arasındaki farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research's is; to investigate the effects of perceived supervisor support on prosocial behavior. It is expected that the relationships and perceptions of support that employees have established with the supervisor will affect their work attitudes and behavior. Prosocial behaviors, defined as desired business behaviors, are also influenced by the supervisor's support for the employee. The survey method was used to investigate the effect of perceived executive support on prosocial behavior. Family physician working in Küçükçekmece district of Istanbul constitute the population of the research universe. The sample of the study is 140 family physicians.“Personal Information Form”,“Perceived Supervisor Support Scale”and“Prosocial Behavior Scale”were used in the research. As a result of the study, a positively significant association was found between the perception of support of supervisors of Family physicians and prosocial behavior. It was determined that there were differences between Family physicians and their demographic differences.