Dibek Dağları ve çevresi (K.Maraş) florası üzerine bir ön araştırma
  1. Tez No: 67923
  2. Yazar: İBRAHİM KARAKISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NASİP DEMİRKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışma Dibek Dağları ve Çevresi (Kahramanmaraş) Florası üzerine bir ön araştırmayı içermektedir. Araştırma alanından 1995 ve 1996 yıllarında 1123 bitki örneği toplandı. Bu materyallerin taksonomik değerlendirilmesiyle, 90 familyaya ait 357 cins, 654 tür, 9 alt tür ve 2 varyete olmak üzere toplam 665 takson saptandı. Bu taksonların 1 tanesi Türkiye için yeni, 84 tanesi Türkiye Florası ve elimizdeki makalelere göre C5,C6 kareleri için yeni kayıttır. Bu türlerden 7 tanesi tip örneğinden sonra ilk defa, 9 tanesi ise ikinci defa toplandı. Türlerin fitocoğrafık bölgelere göre dağılım oranlan şöyledir. Akdeniz elementi %24.5, İran-Turan %13.81, Avrupa-Sibirya %6.05, Karadeniz (Euxine) %0.09 dur. Alanda toplam 78 (%11.7) endemik tür toplanmıştır. Bunlardan 36 tanesi Endemik Doğu Akdeniz, 25 tanesi ise Endemik Îran-Turan Elementidir. Toplam 654 türün 3 tanesi Pteridophvta,65 1 tanesi ise Spermatophyta bölümüne aittir. Gymnospermae alt bölümü 6 tür, Angiospermae 645 tür içermektedir. Angiospermlerin 576 tanesi Dicotyledones, 69 tanesi ise Monocotyledones sınıfına aittir. İçerdikleri tür sayısına göre alandaki en büyük 10 familya sırasıyla Compositae (Asteraceae) 87, Lamiaceae (Labiatae) 62, Fabaceae (Leguminosae) 62, Umbelliferae (Apiaceae) 35, Cruciferae (Brassicaceae) 32, Rosaceae 24, Liliaceae 23, Boraginaceae 20, Ranunculaceae 20, Scrophulariaceae 19. En çok tür içeren ilk on cins ise sırasıyla Salvia 12, Silene 10, Trifolium 10, Euphorbia 10, Centaurea 9, Campanula 8, Astragalus 7, Dianthus 7, Stachys 7, Ranunculus 7.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This research cover a pre-research on the Flora of Dibek Montains and its Surrounding (Kahramanmaraş) 1123 plant specimens have been collected from the research area between 1995 and 1996 years. As a result of the taxonomic investigation of these materials 357 genus 657 species, 9 subspecies and 2 varieties belonging to 90 families were established. As total 665 taxa have been collected from the area. According to Flora of Turkey and related papers one of them is new for the flora of Turkey; 84 taxa are new for the C5, C6 squares; seven of them were collected for the first time and another nine were collected for the second time after the type specimen. The rates of the species belonging to certain phytogeographical regions are as follows: Mediterranians %24.5, Irano-Tranian %13.81, Euro-Sibirians %6.05, Euxines %0.09; totaly 78 (%1 1.7) endemic species have been collected from the area. 36 of them are Endemic East Mediterranians elements, 25 of them are Endemic Irano- Turanian elements. 3 species of the total 654 taxa are belong to Pteridophvta division and 651 species belong to Spermatophyta division. Gymnospermae and Angiospermae subdivisions have 6 and 645 species respectively in Angiospermae. Dicotyledones include 576 species and Monocotyledones include 69 species. According to their species content, the greatest 10 families are ordered as follows: Compositae (Asteraceae) 87, Lamiaceae (Labiatae) 62,Fabaceae (Leguminosae) 62, Umbelliferae (Apiaceae) 35, Cruciferae (Brassicaceae) 32, Rosaceae 24, Liliaceae 23, Boraginaceae 20, Ranunculaceae 20, Scrophulariaceae 19. The greatest 10 genera are ordered as follows: Salvia 12, Silene 10, Trifolium 10, Euphorbia 10, Centaurea 9, Campanula 8, Astragalus 7, Dianthus 7, Stachvs 7, Ranunculus 7.