Uzaktan eğitim yoluyla müzik öğretimi yapan akademisyenlerin teknolojiye yönelik tutumları ile yeniliğe açıklık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the attitudes towards technology and the level of openness to innovation of academicians who teach music through distance education
  1. Tez No: 679244
  2. Yazar: EBRU ÇOCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN ÇORAKLI KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, uzaktan eğitim yoluyla müzik öğretimi yapan akademisyenlerin teknolojiye yönelik tutumları ile yeniliğe açıklık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek; ayrıca söz konusu tutum ve düzeyleri çeşitli değişkenler bağlamında incelemektir. Araştırmanın örneklem grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan üniversitelerin eğitim fakülteleri, konservatuvarları ve güzel sanatlar fakültelerinde görev yapmakta olan 74 akademisyen oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, veri toplama aracı olarak, Akbaba Altun (2003) tarafından geliştirilen 'Teknolojiye Karşı Tutum Ölçeği' ve Kocasaraç (2018) tarafından geliştirilen 'Yenilikçi Öğretmen Özellikleri Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise müzik öğretimi yapan akademisyenlerin, teknolojiye yönelik tutumları ve yeniliğe açıklık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi, bu tutum ve düzeyleri çeşitli değişkenler bağlamında incelemek amacıyla t-testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, müzik öğretimi yapan akademisyenlerin teknolojiye yönelik tutumları ile yeniliğe açıklık düzeyleri arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde anlamlı ilişki bulunmaktadır. Ayrıca araştırmadan elde edilen diğer sonuçlara göre ise, akademisyenlerin yeniliğe açıklık düzeyleri ve teknolojiye yönelik tutumları; cinsiyetlerine, yaşlarına, çalıştıkları kurumun türüne, çalgı branşlarına, mezuniyet durumlarına ve meslekte çalışma yıllarına göre anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the attitudes towards technology and the level of openness to innovation of academicians also who teach music through distance education and to examine these attitudes and levels in the context of various variables. The sample group of the study consists of 74 academicians working in Education Faculties, Conservatories and Fine Arts Faculties of universities in various regions of Turkey in the academic year of 2020-2021. In the study, in which the relational survey model was used, 'Attitude Towards Technology Scale' developed by Akbaba Altun (2003) and 'Innovative Teacher Traits Scale' developed by Kocasaraç (2018) were used as data collection tools. In the analysis of the data, Pearson Correlation analysis was used to determine the relationship between the attitudes of music teaching academics towards technology and their level of openness to innovation while t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and ANOVA test were used to examine these attitudes and levels in the context of various variables. According to the research results, a highly positive and significant relationship was found between the attitudes towards technology and the level of openness to innovation of academics teaching music. Also, according to other results from the research, academicians level of openness to innovation and their attitudes towards technology does not differ significantly according to their gender, age, type of institution they work in, their instrument branches, graduation status and years of work in the profession.