Çemişgezek (Tunceli) yöresinde yetişen bazı makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
  1. Tez No: 67925
  2. Yazar: MAHMUT NACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
III Bu çalışma 1995 ve 1997 yılları arasında Çemişgezek yöresinden toplanan bazı nıakrofunguslar üzerinde yapılmıştır. Çalışmada 14 familyaya ait 30 mantar türü tespil edilmiştir. Bu Kirlerden 15'i yenir. II' i yenmez ve 4 'ü zehirlidir. Teşhisi yapılan tüm mantar türlerinin deskripsiyonu hazırlanmış, taksonomik. ekolojik, yenilebirlik ve yayılış özellikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study is based on some macrofungi collected around Çcmişgczek province between 1995 and 1997. In this study, a total of 30 species of edible, inedible and poisonous mushrooms belonging to 16 families were identified. Among the identified species. 15 arc edible. 11 are inedible, and 4 arc poisonous. The description of all of the mushrooms species identified were prepared; The laxonomical. ecological and edible characteristics of the species and their distribution were discussed.