Buror teras yöntemiyle yapılan ağaçlandırmaların ekonomik analizi
The economic analysis of afforestation made with the buror terracing method
- Tez No: 679266
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin amacı; son 11 yıldır Türkiye'de ağaçlandırma, erozyon kontrol ve sel kontrol çalışmalarında yoğun olarak kullanılan Buror Teras yönteminin, ekonomik açıdan değerlendirilmesinin yapılmasıdır. Öncelikle, Buror Teras ile İnsan gücüyle yapılan gradoni terasın tesis maliyetleri, Orman Genel Müdürlüğünün 2020 yılı birim fiyatları ile hesaplanarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca Türkiye'de sadece Buror Teras yöntemi kullanılarak ağaçlandırılabilecek arazilerin, odun ürünü ve karbon emisyon hasılaları hesaplandıktan sonra Faustmann Formülü kullanılarak arazi hasıla değerleri hesaplanmıştır. Buror Terasın tesis maliyeti, işçi ile yapılan terasa göre 488 TL/km (%11) daha ucuz bulunmuştur. Dozer ve işçi ile çalışılamayacak ama sadece Buror Teras yöntemi ile ağaçlandırılabilecek olan tahmini 1 milyon ha eğimli arazide, 35 yıllık idare süresi ile kızılçam ağaçlandırması yapıldığında, odun ürünü hasılası baz alındığında Arazi Hasıla Değeri; %2 faiz oranına göre 10.716.549.005 TL, %3 faiz oranına göre ise -54.691.297 TL olarak bulunmuştur. Odun ürünü gelirine karbon emisyon hasıla değeri de eklendiğinde, Toplam Arazi Hasıla Değeri; %2 faiz oranında karbonun tonu 20 $ olarak alındığında 42.897.881.651 TL, 35 $ olarak alındığında 67.033.881.136 TL olmakta, %3 faiz oranında ise karbonun tonu 20 $ olarak alındığında 17.685.262.559 TL, 35 $ olarak alındığında 30.990.227.950 TL olmaktadır. Dolayısıyla Buror Teras ile yapılan ağaçlandırmalar hem maliyet etkin, hem hızlı, hem de ekonomik olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to make an economic evaluation of the Buror Terracing, which has been used extensively as an afforestation method, on erosion and flood control studies in Turkey for the last 11 years. Firstly, the construction costs of Buror Terracing and the man-made gradoni terracing were calculated and compared with the General Directorate of Forestry's 2020 unit prices. In addition, after calculating the wood product value and carbon emissions of the lands that could be afforested using only the Buror Terracing method in Turkey, the land revenue values were calculated by using the Faustmann Formula. The construction cost of Buror Terracing was found to be 488 TL/km (11%) cheaper than the man-made terracing. On an estimated 1 million hectares of sloping land, which will not be able to work by dozers and workers but can only be afforested by the Buror Terracing method, in the case of afforestation with Pinus brutia for 35 years of rotation period, based on wood product; Land Revenue Value; is found; to be 10.716.549.005 TL based on 2% interest rate, -54.691.297 TL (negative) based on 3% interest rate. If the monetary value of carbon emission is added to wood product income, the Total Land Revenue Value is found; based on 2% interest rate, to be 42.897.881.651 TL if the nominal value of a ton of carbon is taken as $20, 67.033.881.136 TL if the nominal value of a ton of carbon is taken as $35; based on 3% interest rate, to be 17.685.262.559 TL if the nominal value of a ton of carbon is taken as $20, to be 30.990.227.950 TL if the nominal value of a ton of carbon is taken as $35. Therefore, afforestation made with the Buror Terracing method is economic, fast and cost-effective.