Turizm amaçlı otellerin spor hizmeti veren birimlerinde çalışanların entelektüel sermaye düzeylerinin incelenmesi (Bodrum örneği)
Investigation of intellectual capital levels of employees in sports service units of hotels for tourism (A case of Bodrum)
  1. Tez No: 770411
  2. Yazar: YUNUS GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞENTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, turizm amaçlı otellerin spor hizmeti veren birimlerinde çalışanların entelektüel sermaye düzeylerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Betimsel tarama niteliğinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 270 kişi oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmıştır. İki bölümden oluşan anket formunun birinci bölümünde katılımcıları tanımlamaya ilişkin“kişisel bilgi formu (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çalışılan bölüm ve kurumdaki çalışma pozisyonu)”yer almıştır. Anketin ikinci bölümünde ise Subramaniam ve Youndt tarafından 2005 yılında geliştirilen ve Özdemir ile Taşçı (2017) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Entelektüel Sermaye Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 25.0 istatistik programından yararlanılmıştır. Katılımcılar tarafından verilen cevapların aritmetik ortalamaları, standart sapma ve standart hataları, minimum ve maksimum değerleri hesaplanmıştır. Verilerinin normal dağılımının değerlendirilmesinde basıklık (kurtosis) ve çarpıklık (skewness) değerleri incelenmiştir. Katılımcıların entelektüel sermaye düzeylerinin demografik özelliklerine göre farklılaşma durumlarının incelenmesinde; ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi ve ikiden fazla değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; entelektüel sermaye ve alt boyutlarında cinsiyet, eğitim durumu, yaş ve kurumdaki çalışma pozisyonuna göre gruplar asında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Araştırmanın bir başka sonucuna göre ise entelektüel sermayenin çalışılan bölüme göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, bu farlılıkların ise insan sermayesi ve sosyal sermaye boyutlarında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Boyutlardaki anlamlı farklılığın nereden kaynaklandığını belirlemek için yapılan Tukey testi sonuçlarına göre İnsan Sermayesi boyutunda Büro Hizmetleri ve Spor Hizmetleri çalışanlarının ortalamalarının Kat ve Mutfak Hizmetlerinde çalışanlardan daha yüksek olduğu, Sosyal Sermaye boyutunda ise Spor Hizmetleri çalışanlarının ortalamalarının Kat ve Mutfak Hizmetlerinde çalışanlardan daha yüksek olduğu ve farklılıkların bu gruplardan kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine the intellectual capital levels of the employees in the sports service units of the hotels for tourism purposes. The sample of the research, which was carried out as a descriptive survey, consisted of 270 people who were reached by convenience sampling method. The survey method was used to collect the research data. In the first part of the questionnaire, which consists of two parts, there was a“personal information form (gender, age, education level, department and working position in the institution)”to define the participants. In the second part of the questionnaire, the“Intellectual Capital Scale”, which was developed by Subramaniam and Youndt in 2005 and adapted into Turkish by Özdemir and Taşçı (2017), was used. The analysis of the data obtained in the research was benefited from the SPSS 25.0 statistical program. The arithmetic mean, standard deviation and standard errors, minimum and maximum values of the answers given by the participants were calculated. In the evaluation of the normal distribution of the data, kurtosis and skewness values were examined. In the analysis of the differentiation status of the participants' intellectual capital levels according to their demographic characteristics; Independent sample t-test was used to compare paired groups, and One-Way Analysis of Variance (Anova) was used to compare more than two variables. As a result of the research; It was observed that there was no significant difference in intellectual capital and sub-dimensions according to gender, educational status, age and working position in the institution. According to another result of the research, intellectual capital showed a significant difference according to the department; it has been determined that these differences are realized in the dimensions of human capital and social capital. According to the results of the Tukey test, which was conducted to determine where the significant difference in dimensions originates from, the averages of Office Services and Sports Services employees in the Human Capital dimension are higher than those working in Housekeeping and Kitchen Services; In terms of Social Capital, it has been determined that the average of Sports Services employees is higher than those working in Housekeeping and Kitchen Services, and the differences stem from these groups