Doğal sulardan etanol'de kristalizasyon ile farmakolojik sodyum klorür (NaCI) eldesi
- Tez No: 67928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada doğal deniz, göl ve kaynak sularından yüksek saflıkta sodyum klorür eldesi üzerinde çalışma yapılmıştır. Doğal sular sodyum klorür'e ilaveten Magnezyum klorür (MgCl2), kalsiyum klorür (CaCl2), kalsiyum karbonat (CaC03) ve diğer bazı yabancı tuzlar içerir. Kristallendirme işlemi yapılmadan, doğal su örneklerinden baryum klorür (%38'lik) çözeltisi yardımıyla yabancı tuzlar çöktürülüp uzaklaştırılmıştır. Daha sonra çözeltiye bire beş oranında %95'lik etanol ilavesiyle sodyum klorür kristallendirilmiştir. Kristallenmenin sebebi, NaCl'nin etanoldeki çözünürlüğünün çok az olmasıdır. Sonra kristaller süzülüp mutlak alkol ile yıkanmıştır. Etüvde 105°C'de kurutma işlemine tabi tutulan NaCl kristallerinin saflığı %99.6 civarındadır. Bu saflıktaki NaCl Farmakolojik Kimya ve Analitik Kimya laboratuvarlarında kullanılabilecek bir saflıktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we studied on obtaining NaCl at high pureness from natural sea, lake and spring water. Natural waters, beside NaCl contain MgCl2, CaC12 and other foreign salts. Before, process of crystallization, foreign salts had been removed by the help of BaC12 at a ratio of 38 from natural water patterns. Then adding ethanol (%95) at the ratio of I out of 5 to the solution, NaC12 had been crystallized. Reason of crystallization is because solution of NaCl in ethanol is less. Then the ciystal had been filtered and dried with pure alcohol. Pureness of NaCl crystals which were dried in etüv at 105oC is around %99.6. NaCl at these pureness has a pureness which can be used in pharmacological chemistry and analytic chemistry.