The impact of short sale disclosure frequency on pricing efficiency
Açığa satış bilgisi açıklanma sıklığının fiyatlandırma verimliliği üstündeki etkisi
  1. Tez No: 679303
  2. Yazar: MUHAMMED ALTUĞ TURGAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Açığa satışlar piyasa için yeni bilgiler ortaya çıkararak likidite sağlama ve fiyatlandırma etkinliğini geliştirme eğiliminde oldukları için piyasalar için faydalıdır ve açığa satışçılar finans literatüründe genel olarak bilgi sahibi yatırımcılar olarak kabul edilir. 2007-2009 küresel finansal krizinden sonra, medya ve politika belirleyiciler, fiyatların düşmesinin sebebi olarak açığa satışçıları suçlamış ve birçok ülke yeni zorunlu açığa satış açıklama prosedürlerini uygulamaya koymuştur. Küresel trend, açığa satışlarda piyasa şeffaflığını arttırmak iken, Borsa İstanbul 30 Kasım 2015 tarihinde açığa satış açıklama sıklığını günde ikiden günde bire indirmiştir. Bu çalışma, kısa ve uzun dönemde, 30 Kasım 2015 tarihinde Borsa İstanbul'daki açıklama sıklığı değişimi ve bu değişimin açığa satış talepleri, getiriler, hacimler, alış satış marjları, devir oranları ve oynaklıklar üzerindeki etkilerini kullanarak, açığa satış açıklanma sıklığının fiyatlandırma verimliliği üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tezin en belirgin sonuçları, azalan açığa satış açıklama sıklığının uzun dönemde açığa satış talebini önemli ölçüde azaltması, açığa satış aktivitesinin daha bilgiye dayalı bir alım satıma dönüşmesi ve bilgi sahibi olmayan yatırımcıların açığa satışlarda trend takip davranışının azalmasıdır. Mevcut literatürle tutarlı olarak, kısa dönem uzunluğunda fiyat oynaklığı önemli ölçüde olumlu, hacimler ve devir hızı oranları önemli ölçüde olumsuz etkilenmiştir. Getiriler üzerindeki olumsuz etki tartışmalı ve uzun dönem analizinin sonuçları karışık ve yorumlanması zordur.
Özet (Çeviri)
Short sales are beneficial to markets since they tend to provide liquidity and improve pricing efficiency by revealing new information, given that short sellers are generally accepted as informed investors in the finance literature. After the global financial crisis of 2007-2009, media and policymakers blamed short sellers for distressing share prices and many countries introduced new mandatory short sale disclosure procedures. While the global trend is to enhance market transparency on short sales, Borsa Istanbul reduced their short sale disclosure frequency from twice a day to once a day on the 30th of October 2015. This study aims to investigate the effect of frequency of short sale disclosure on pricing efficiency in short and long period lengths, using the disclosure frequency change in Borsa Istanbul on 30th of October 2015 and its effects on shorting demands, returns, volumes, bid-ask spreads, turnover ratios and volatilities. The most prominent result of this thesis is that the reduced short sale disclosure frequency decreases the short demand significantly in long period length, while the short sales shift to more informed trading and trend chasing behavior of uninformed traders decreases. The volatilities are affected significantly and positively, volumes and turnover ratios are affected significantly and negatively in the short period lengths consistently to existing literature. At the same time, the negative effect on returns is controversial and results of the long period length are mixed and difficult to interpret.