Fiziksel ve psikolojik sağlığın yordayıcısı olarak affetme: Algılanan sosyal destek ve ruminasyonun rolü
Forgiveness as a predictor of physical health and psychological well-being: The role of perceived social support and rumination
  1. Tez No: 679304
  2. Yazar: DOĞUKAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY PEKEL ULUDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı genç, orta ve ileri yaş gruplarındaki yetişkinlerin affetme eğilimleri ile fiziksel sağlık ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkide ruminatif düşünce biçimleri ve algıladıkları sosyal desteğin rolünü incelemektir. Araştırma, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Eskişehir ve İstanbul şehirlerinde yaşayan 546 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırma verileri Heartland Affetme Ölçeği, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde T-testi analizi, korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve aracılık analizleri uygulanmıştır. Araştırmada affetmenin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve medeni hale göre anlamlı olarak farklılaşmadığı; ancak çocuk sahibi olmanın affetmeyi anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Affetme ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide ruminasyonun aracı rolü olduğu görülürken; algılanan sosyal desteğin de kendini ve toplam affetme ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiye aracılık ettiği bulunmuştur. Algılanan sosyal desteğin, başkalarını affetme ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiye aracılık etmediği; ancak, kendini affetme ile fiziksel sağlık arasındaki ilişkide aracı rolü olduğu bulunmuştur. Araştırma bulguları alanyazın kapsamında tartışılmış, uygulayıcılar ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Sözcükler Affetme, Algılanan sosyal destek, Fiziksel sağlık, Psikolojik iyi oluş, Ruminasyon
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of ruminative thought styles and perceived social support in the relationship between forgiveness and physical health and psychological well-being of adults in young, middle and advanced age groups. The research was conducted with 546 individuals living in Eskişehir and İstanbul in the 2019-2020 academic year. The research data were obtained using the Heartland Forgiveness Scale (HFS), Ruminative Thought Style Questionnaire (RTSQ), World Health Organization Quality of Life Assessment (WHOQOL-BREF), Psychological Well-Being Scale (PWB) and Personal Information Form. In order to analyze the data; T-test analysis, correlation analysis, one-way analysis of variance (ANOVA) and mediation analysis were used. In the study, it was found that forgiveness did not differ significantly in terms of gender, age, education level and marital status; however, it was found that having children significantly predicted forgiveness. While rumination has a mediating role in the relationship between forgiveness and psychological wellbeing; it was found that perceived social support mediates the relationship between self and total forgiveness and psychological well-being. Perceived social support did not mediate the relationship between forgiveness of others and psychological wellbeing; however, it has been found to have mediating role in the relationship between self-forgiveness and physical health. The research findings were discussed in the light of the literature, suggestions were made to the practitioners and researchers. Key Words Forgiveness, Perceived social support, Physical health, Psychological well-being, Rumination