Yönetişim ekseninde ilköğretim kurumları: Karatay örneği
Primary education institutions on the axis of governance: The case of Karatay
  1. Tez No: 679343
  2. Yazar: EMRAH İÇÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA MÜGE ÖZDEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı Konya ili merkez Karatay ilçesinde ilkokul ve ortaokullarda görev alan yönetici ve öğretmenlerin yönetişim algılarını ölçerek bu algının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını irdelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan“İlköğretim Okullarının Yönetişim Özelliklerine Sahip Olma Düzeyleri”başlıklı anket formu Google Forms üzerinden yönetici ve öğretmenlerin görüşlerine başvurmak için gönderilmiştir. Nicel yöntemle gerçekleştirilen bu çalışma da anket tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın evreni, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Konya ili Karatay ilçesinde görev alan 238 yönetici ve 2286 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 34 yönetici ve 242 öğretmen oluşturmaktadır. Aslan (2016) aracılığıyla geliştirilen“Eğitim Örgütlerinde Yönetişim Ölçeği”ile toplanan veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paketi Programı (IBM SPSS Statistics 24) ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda katılımcıların yönetişim konusundaki algılarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. İlkokulda görev yapan öğretmen ve yöneticilerin ortaokulda görev yapanlara göre; yöneticilerin ise öğretmenlere göre yönetişim algılarının görece yüksek olduğu görülmüştür. Yaş değişkeni bakımından 35 yaş altı eğitimcilerin 35 yaş üstü eğitimcilerden daha düşük düzeyde yönetişim algılarının olduğu tespit edilmiştir. Sendika üyesi olan eğitimcilerin olmayanlara göre daha yüksek yönetişim algılarının olduğu görülmüş olup mezuniyet, cinsiyet, medeni durum, mezun olunan fakülte ve mesleki kıdem değişkenleri açısından katılımcıların yönetişim algılarında anlamlı bir fark oluşmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to measure the governance perceptions of administrators and teachers working in primary and secondary schools in the central Karatay district of Konya province and to examine whether this perception differs according to demographic variables. For this purpose, the questionnaire titled“Levels of Having Governance Features of Primary Schools”prepared by the researcher was sent to the opinions of administrators and teachers via Google Forms. In this study, which was carried out with a quantitative method, questionnaire technique was applied. The universe of the research consists of 238 administrators and 2286 teachers working in Karatay district of Konya province in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 34 administrators and 242 teachers. The data collected with the“Governance Scale in Educational Organizations”developed by Aslan (2016) were analyzed with the Social Sciences Statistics Package Program (IBM SPSS Statistics 24). As a result of the research, it was determined that the perceptions of the participants on governance were high. According to teachers and administrators working in primary school, working in secondary school; on the other hand, it was seen that the perceptions of governance of administrators were relatively high compared to teachers. In terms of age variable, it has been determined that educators under 35 have a lower level of governance perceptions than educators over 35. It has been observed that the educators who are union members have higher governance perceptions than those who are not, and it has been concluded that there is no significant difference in the governance perceptions of the participants in terms of graduation, gender, marital status, graduated faculty and professional seniority variables.