Dünya'da ve Türkiye'de lojistik köylerin karşılaştırmalı analizi: ABD, Çin ve Türkiye örneği
International and comparative analysis of logistics village inTurkey: The US, China and Turkey case
- Tez No: 679349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Lojistik, üretim için gerekli olan girdilerin ve bunlara ait bilgi akışlarının tedarik, sevkiyat ve depolama süreçlerinin hem işletme içerisinde hem de dağıtım kanalı boyunca stratejik yönetiminin gerçekleştirilmesi ve maliyet etkin sipariş karşılama yöntemleri ile sürekli kar maksimizasyonunun sağlanmasıdır. Son yıllarda sürekli gündeme gelen lojistik kavramının, 21. yüzyılda ortaya çıktığı anlaşılsa da kökleri en eski zamanlara dayanmaktadır. Lojistik, günümüzde küreselleşme ve artan rekabet şartlarında, değişen ve gelişen müşteri beklentilerinin karşılanmasında en önemli faktörlerden biri konumuna yükselmiştir. Dünya'da ve Türkiye'de lojistik sektörü büyümekte, lojistik sektörünün potansiyeli gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Dünya mal ticaretindeki artış, küreselleşme lojistiğin önemini daha da artırmaktadır. Yoğun rekabetin yaşandığı küresel pazarda alıcılar ürünleri doğru yerde, doğru zamanda, doğru kalitede ve daha düşük fiyatta aramaktadır. Lojistik faaliyetlerin ve süreçlerin etkin bir biçimde yürütülmesi hem işletmenin karlılığına hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, lojistik kavramlarına ve önemine yer verilmiştir. Dünya'da ve Türkiye'de lojistik köy uygulamaları örnekleri hakkında bilgi verilmektedir. Çalışmanın amacı, Dünya'da ve Türkiye'de bulunan özellikle ABD, Çin ve Türkiye'de yer alan lojistik köylerin incelenerek, Bir Kuşak Bir Yol projesi hakkında bilgi vermektir.
Özet (Çeviri)
Logistics is the strategic management of the supply, shipment, and storage processes of the inputs required for production and their information flow, both within the business and throughout the distribution channel, and to ensure continuous profit maximization with cost-effective order fulfillment methods. Although it is understood that the concept of logistics, which has been on the agenda in recent years, emerged in the 21st century, its roots date back to the earliest ages. Today, logistics has become one of the most critical factors in meeting the changing and developing customer expectations in globalization and increasing competition. The logistics sector is growing in the world and Turkey, and the potential of the logistics sector is better understood day by day. The increase in world goods trade and globalization increase the importance of logistics even more. In the global market where there is intense competition, buyers are looking for products at the right place, at the right time, with the right quality, and at a lower price. The effective execution of logistics activities and processes contributes to both the profitability of the enterprise and the economy of the country. Within the scope of this study, logistics concepts and their importance are included. Information is given about examples of logistics village practices in the world and Turkey. The study aims to give information about the One Belt One Road project by examining the logistics villages globally and in Turkey, especially in the USA, China, and Turkey.