Yeni devlet ideolojisinin toplumsal yansımaları: Cumhuriyet Dönemi kurumları ve sembolleri (1923-1938)
Social reflections of the new state ideology: Republic Period institutions and symbols (1923-1938)
  1. Tez No: 679385
  2. Yazar: YAVUZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Millî Mücadele sonrası Türk ulusu, yeni devlet kurma azmi ve kararlılığını göstermiştir. Yeni devlet, Türk ulusal kimliği etrafında şekillenen yapısıyla ulus devlet modelini benimsemiştir. Yeni devlet ideolojisinin şekillenmesinde Atatürk'ün düşünce yapısı, Cumhuriyet Halk Partisi, 1921-1924 Anayasaları ile Türk Tarih Tezi ve Güneş Dil Teorisi etkili olmuştur. Yeni devlet anlayışı modern bir toplum yaratmayı amaçlamıştır. Yeni devlet ideolojisinin tezahürü olan Cumhuriyet dönemi kurumları, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda değişimin katalizörü olmuştur. Yeni devlet ideolojisinin idealize edildiği yapılar olan Cumhuriyet dönemi kurumları, ekonomik açıdan; topluma önderlik vazifesi içinde geri kalmışlığa çözüm üreten, ülke ekonomisinin kalkınmasına ve büyümesine yönelik yatırımlar yaparak yurttaşların refah seviyesini arttıran boyutuyla devlet imajının sembolize edildiği kurumlar haline gelmiştir. Toplumsal açıdan; yurttaşlarını eğiten, bağnazlığı ortadan kaldırmayı amaçlayan, ideal yurttaşı yetiştiren, ulusal kimliği pekiştiren, modern kentler yaratan, toplumsal bütünleşmeyi amaçlayan yönleriyle toplumsal hafızanın değişmesine yol açan sembolleşmiş kurumlar haline gelmiştir. Sonuç olarak bu tez, günümüzde Cumhuriyet ile özdeşleşmiş ve sembolleşmiş kurumların toplumsal yansımasını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
After the National Struggle, the Turkish nation showed the persevreance and determination to establish a new state. The new state has adopted the nation-state model with its sructure shaped around the Turkish national identity. In terms of sahping the new state ideology, Atatürk's ideas, the Republican People Party, the 1921-1924 Constitutions with the Turkish History Thesis and Sun Language Theory were influented. The new understanding of the state aimed to create a modern society. The institutions of the Republican period, whiich are the manifestion of the new state ideology, have been the catalyst of change in the economic, social and cultural fields. The institutions of the Republican period, which are the structures in which the new state ideology is idealized are economically; it has become an institution that symbolizes the image of the state with its dimension that produces solutions to back wardness, increases the welfare level of citizens by investing in the development and growth of the country's econonmy, in the rule of leading the society. In terms of socially; it has become symbolic institutions that lead to the change of social memory with its aspects where citizens are educated, aimed at eliminating bigotry, raising ideal citizens, reinfocing national identity, creating modern cities and aiming at social integration. As a result of this thesis reveals the social reflection of the institutions that are identified and symbolized with the Republic today.