Çağdaş sanatta bir metafor olarak el imgesi
Hand image as a metaphor in contemporary art
- Tez No: 679384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma; başlangıcından günümüze kadar sanatta ele alınan ve çok sayıda sanatçının eserine konu olan 'el' imgesinin Modern dönem sonrası sanatında ortaya çıkan yeni yaklaşımlarla nasıl temsil edildiğini konu edinmektedir. Konu kapsamında; 1960 sonrası çağdaş sanatta ortaya çıkan temsiliyet bağlamında 'el'in bir metafor olarak ele alınması ve farklı disiplinlinler içinde sunulmasının tespiti önem taşımaktadır. Bu kapsamda el, bir temsil aracı olarak kavramsal bir yaklaşımla geleneksel temsil biçimlerinin dışında farklı malzeme ve teknilerle bir metafor olarak çağdaş sanat pratiği içinde nasıl sunulduğunun tespit edilmesi ve araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan eserler, yazılı ve basılı kaynaklardan nitel tarama yöntemi ile elde edilmiştir. Tarama sonunda çok sayıda sanatçının konu kapsamında 'el'e çok farkı anlam ve kavram yüklediği ve bir metafor olarak betimlediği tespit edilmiştir. Tespit edilen eserler ele aldığı metaforlara göre sınıflandırılarak dönemlere göre incelenmiş ve değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda 'el' imgesinin kavramsal düzeyde yeni bir temsil anlayışı ile sunulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This work; It deals with how the hand image, which has been discussed in art from the beginning to the present and is the subject of the works of many artists, is represented by new approaches that emerged in post-modern art. Within the scope of the subject; In the context of the crisis of representation in contemporary art after 1960, it is extremely important to consider the hand with a new approach and to present it as a metaphor in different disciplines. In this context, it is aimed to determine and investigate how the Hand as a representation tool is presented as a metaphor in contemporary art practice with different materials and techniques apart from traditional representation forms with a conceptual approach. For this purpose, the hand-related works of the artists were obtained from written and printed sources by qualitative scanning method. At the end of the survey, it was determined that many artists have worked on the subject and that they have created works with a narrative language suitable for the period by taking the hand as a metaphor. The identified works were classified according to the metaphors they dealt with, examined and evaluated according to the periods. As a result of the evaluation, it was seen that the hand image was presented with a new and contemporary approach at the conceptual level.