Suriyeli göçmenlerde adil dünya inancı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi: Hatay ili örneği
Investigation of the relationship between just world belief and psychological well-being in Syrian immigrants: The sample of Hatay
  1. Tez No: 679417
  2. Yazar: YUSUF DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLBEY DÖLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Göç, bireylerin ait olduğu yerlerden kopmasına ve alışık olmadıkları yeni bir ortamla etkileşime girmesine sebep olmaktadır. Bu etkileşim çok boyutlu olacağı için karşılaşılacak çeşitli sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Bu anlamda göçmenler karmaşık bir sorun zincirinin ortasında kalabilmektedir. Bu çalışmanın ele aldığı konu Suriyeli göçmenlerin yaşayacakları psikososyal problemler göz önüne alınarak bu bireylerin adil dünya inancı ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi Hatay ilinin Antakya, Reyhanlı ve Altınözü ilçelerinde yaşayan 18 yaş üstü okuma-yazma bilen 150 Suriyeli göçmenden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan Suriyeli göçmenlere Kişisel Bilgi Formu, Adil Dünya İnancı Ölçeği (ADİÖ) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; elli altı yaş ve üzeri bireylerin genel adil dünya inancı puanların diğer yaş gruplarından daha yüksektir. Eğitim durumlarına göre, lise mezunu olan katılımcıların hem kişisel hem de genel adil dünya inancının diğer eğitim düzeylerine sahip katılımcılara göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Katılımcıların medeni durumlarına göre, evli katılımcıların psikolojik iyi oluşlarının bekar ve boşanmış katılımcılara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Son olarak, Suriyeli göçmenlerin psikolojik iyi oluşları ile kişisel ve genel adil dünya inançları arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Immigration causes individuals to leave the places they belong to and interact with a new environment which they are not accustomed to. This interaction might be multidimensional. Therefore, it can bring along various problems to be encountered. In this sense, immigrants could be in the middle of a complex network of problems. The focus of this study is to examine the relationship between the“just world belief”and“psychological well-being”of these individuals, taking into account the problems that Syrian immigrants are experiencing in psycho-social areas. The sample of the study derived of 150 literate Syrian immigrants over the age of 18 who are living in Antakya, Reyhanlı and Altınözü districts of Hatay province. Personal Information Form, Just World Belief Scale (JWBS) and Psychological Well-Being Scale (PWBS) were applied to the Syrian immigrants who volunteered to participate in this study. According to the findings of the research; Individuals who are older than fifty six have higher scores in just world belief. According to their educational status, it is seen that the participants who graduated from high school had lower scores in both personal and general just world belief. According to the marital status of the participants, it was determined that the psychological well-being of married individuals was higher than the other groups. As a result, it was observed that there was a high positive correlation between the psychological well-being of the participants and their personal and general just world beliefs.