Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyen etmenlerin davranışsal finans teorisi ile incelenmesi
An examination of factors affecting investing decisions of individual investors of with behavioral finance theory
  1. Tez No: 679418
  2. Yazar: MUSTAFA SERKAN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Geleneksel finans teori ve modellerinde birey rasyonel olarak tanımlanmış ve piyasa etkinliğinin de yine buna uygun olduğu ifade edilmiştir. Davranışsal finans teori ve modellerinde ise bireylerin her zaman rasyonel davranmadığı; psikolojik önyargıların, bilişsel ve sosyal eğilimlerin bunda etken olduğu ve aynı şekilde piyasaların etkinlikten uzak olduğu ifade edilmiştir. Yine piyasalarda meydana gelen anomaliler ve geleneksel finansın eksik kaldığı noktalar davranışsal finans kavramları ile açıklanmmaya çalışılmıştır. Çalışmada, geleneksel finans ile davranışsal finans karşılaştırılmış olup farklılıklar belirtilmiştir. Ayrıca yatırımcı davranışları ve psikolojisi ile ilgili genel bilgi ve kavramlar verilmiştir. Geleneksel finans, davranışsal finans ve yatırımcı davranışını etkileyen etmenler araştırılırken yerli ve yabancı liteatürden yararlanılmıştır. Çalışma amacı ile anket uygulanmış olup ankete 1412 birey katılmıştır. Anket sonuçları SPSS-26 programında analiz edilerek bazı bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In traditional finance theories and models, the individual is defined rationally and it is stated that market efficiency is also appropriate. In behavioral finance theories and models, individuals do not always act rationally; It was stated that psychological biases, cognitive and social tendencies are factors in this and likewise, markets are far from efficiency. Again, the anomalies that occur in the markets and the shortcomings of traditional finance are tried to be explained with behavioral finance concepts. In the study, traditional finance and behavioral finance were compared and differences were stated. In addition, general information and concepts about investor behavior and psychology are given. Domestic and foreign literature has been used to investigate traditional finance, behavioral finance, and factors affecting investor behavior. A questionnaire was applied for the purpose of the study and 1412 individuals participated in the survey. Survey results were analyzed in SPSS-26 program and some findings were reached.