Türkiye–Azerbaycan ilişkilerinde Nahçıvanın konumu (1990 – 2020)
Nahchivan's position in Turkey-Azerbaijan relations (1990 – 2020)
- Tez No: 679443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Azerbaycan – Türkiye ilişkileri uzun tarihsel gelişim yolu geçmiştir. Tarihi dostluk, karşılıklı güven, samimi ilişkiler ve üst düzey işbirliği temelinde kurulan Azerbaycan-Türkiye ilişkileri sürekli güçlenmiştir. Halklarımızın aynı soy, dil, din, kültür ve daha birçok bağa sahip olması, bu iki ülkeyi her zaman birbirine yakınlaştırmıştır. İki ülke arasında siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkilerin kurulması ve genişlenmesinde Nahçıvan'ın önemi büyüktür. Nahçıvan, Doğu ve Batı medeniyetlerini birbirine bağlayan manevi bir köprü olmakla beraber, çok önemli jeostratejik bölgede yerleşmiştir. Önemli stratejik ve coğrafi konumu tarihin bir çok aşamasında bölgeyi birçok devletin savaş meydanına dönüştürmüştür. Zamanla Türkiye, bölgeyi büyük siyasi güçlerden korumaya başlamıştır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Nahçıvan'ın bağımsızlığının ve refahının resmi garantörüdür. Nahçıvan, Türkiye Cumhuriyeti için de son derece önemli ve kritik bir bölgedir. Bölge sadece siyasi önem taşımamış, aynı zamanda kültürel ve ideolojik değer arz etmiştir. Çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin Nahçıvan'a olan ilgi ve desteğinin arkasında duran temel nedenler araştırılmaya çalışılacaktır. Türkiye-Azerbaycan arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler çerçevesinde Nahçıvan'ın önemi tartışılacaktır. Burada Türkiye'nin Nahçıvan'a yönelik politikası ele alınacak, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinde Nahçıvan'ın konumunun tarihsel önemi ve güncel durumu değerlendirilecektdir.
Özet (Çeviri)
Azerbaijani-Turkish relations have passed a long historical path of development. Relations between Azerbaijan and Turkey, based on historical friendship, mutual trust, sincere relations and cooperation at the highest level, are constantly strengthening. The fact that our peoples have the same origin, language, religion, culture and many other ties has always brought these two countries closer together. Nakhchivan is of great importance in the establishment and expansion of political, economic, cultural and social relations between the two countries. Nakhchivan is a spiritual bridge connecting Eastern and Western civilizations, it is located in a very important geostrategic region. Its important strategic and geographical location has turned your region into a battlefield of many states at many stages of history. Over time, Turkey began to defend this region from the main political forces in the region. Today the Republic of Turkey is the official guarantor of the independence and prosperity of Nakhichevan. Nakhchivan is also an extremely important and critical region for the Republic of Turkey. This region has not only political significance, but also cultural and ideological significance. The study will explore the main reasons for the interest and support of the Turkish Republic in Nakhchivan. The importance of Nakhchivan for Turkey will be discussed in the framework of political, economic and cultural relations between Turkey and Azerbaijan. Turkey's policy towards Nakhchivan will be considered here, the historical significance and current position of Nakhchivan in Azerbaijani-Turkish relations will be assessed.