Orta Anadolu şartlarında Kahramanmaraş Elbistan mürdümük (Lathyrus sativus L.) popülasyonunda morfolojik, fenolojik ve tarımsal özelliklerin belirlenmesi
Determination of morphological, phenological and agricultural characteristics in the population of Kahramanmaraş Elbistan mürdümük (Lathyrus sativus L.) under Central Anatolian conditions
  1. Tez No: 679445
  2. Yazar: MEHMET İZZET TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHADDİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş Elbistan mürdümük (Lathyrus sativus L.) popülasyonunun Orta Anadolu ekolojik koşullarına adaptasyon kabiliyeti ve verim performansının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ankara'da Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünün Gölbaşı-İkizce istasyonunda 2018 yılında yürütülmüştür. Bu çalışmada bitkinin morfolojik, fenolojik ve tarımsal özellikleri incelenmiştir. Bir bitkide incelenen morfolojik özellikler, ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, doğal bitki boyu ve sap sayısı sırayla 33.86 cm, 1.43 mm, 27.58 cm ve 2.66 adet olarak bulunmuştur. Tarımsal özellikler, yeşil ot verimi, bitkideki bakla sayısı, bakladaki tohum sayısı, biyolojik verim, tane verimi, kes verimi, hasat indeksi sırayla 7.41 g/bitki, 13.82 adet, 2.85 adet, 11.79 g/bitki, 5.13 g/bitki, 6.54 g/bitki, % 49.95 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma sonuçlarına göre Kahramanmaraş Elbistan mürdümük popülasyonunun Orta Anadolu ekolojik koşullarına uyum sağladığı ve verim performansının da iyi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the adaptability and yield performance of Kahramanmaraş Elbistan grass pea (Lathyrus sativus L.) population to Central Anatolia ecological conditions. The study was conducted in 2018 at Gölbaşı-Ikizce station of Central Research Institute for Field Crops in Ankara. In this study, morphological, phenological and agricultural characteristics of the plant were examined. Morphological features studied in a plant such as the length of the main stem, the thickness of the main stem, the height of the natural plant and the number of the stem were found to be 33.86 cm, 1.43 mm, 27.58 cm and 2.66 number, respectively. Agricultural properties such as green herbage yield, pod number per plant, seed number per pod, biological yield, seed yield, straw yield, harvest index were measured as 7.41 g/plant, 13.82 pod, 2.85 seed, 11.79 g/plant, 5.13 g/plant, 6.54 g/plant, % 49.95, respectively. According to the results of this work, it was determined that the population of Kahramanmaraş Elbistan mürdümük adapted to the ecological conditions of Central Anatolia and that the yield performance was good.