Okul öncesi dönem çocuklarının saldırganlık yönelimleri ve oyuncak tercihleri
Pre-school kids' aggression and toy preferences
- Tez No: 735974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MELEK ERBİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönem çocuklarının saldırganlık yönelimlerini ve oyuncak tercihlerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Eskişehir‟in Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinde bulunan resmi bağımsız anaokullarına devam eden 36-72 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Saldırganlık Yönelim Ölçeği”ve“Oyuncak Seçimleri Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında cinsiyet değişkenine göre Saldırganlık Yönelim Ölçeği alt boyutlardan“Fiziksel Saldırganlık”ve“Nesnelere\Eşyalara Yönelik Saldırganlık”boyutlarında gruplar arası anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. iki boyutta da erkek çocukların saldırganlık yöneliminin kız çocuklara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Anne ve baba eğitim düzeyi değişkenine göre“Başkalarına Yönelik Fiziksel Saldırganlık”boyutunda gruplar arası anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. ilkokul eğitimi almış anne ve babaların çocukları, önlisans, ortaokul, lise ve lisans eğitimi almış anne ve babaların çocuklarına göre saldırganlık yönelimlerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Saldırganlık Yönelim Ölçeğinin alt boyutlarıyla yaş, aile türü, kardeş sayısı ve kardeş sırası değişkenlere göre gruplar arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Araştırma sonucunda Saldırganlık Yönelimleri tüm alt boyutlarının oyuncak tercihine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Kendilerine Yönelik Saldırganlık boyutunda müzikli oyuncakları seçen çocukların, saldırganlık yönelimlerinin daha yüksek olduğu bulurken diğer boyutların tümünde Güncel Kahraman oyuncaklarını seçen çocukların, saldırganlık yönelimlerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the aggression and toy preferences of preschool children. The study group consists of 36-72-month-old children who continue their formal independent kindergarten in the provinces of Tepebasi and Odunpazarı in EskiĢehir. The research was conducted in the relational scan model. As a data collection tool,“Personal Information Form”,“Attack Orientation Scale”and“Toy Selections Form”are used. In the results of the research, it was determined that there was a significant difference between groups from the lower dimensions of the Gender variant in“physical aggression”and“objectivity for objects\objects”. It has been seen that boys of all sizes are more aggressive than girls. Depending on the level of education variant, it has been determined that there is a significant difference between groups in the size of“physical aggression toward others”. It has been determined that the aggressiveness of parents with primary school education is higher than their children, prelisans, secondary school, high school and undergraduate education. There was no significant difference between the lower dimensions of the aggressiveness Orientation Scale and the groups according to age, family type, number of siblings and sister order variables. The study found that all sub-dimensions of aggression directions vary significantly according to toy preference. Children who chose musical toys the size of their aggression found their aggression toward them to be higher, while children who chose their Current Hero toys in all other dimensions were found to be more aggressive.