Görüntü işleme teknikleriyle bir endüstriyel kalite kontrol uygulaması
An industrial quality control application with image processing techniques
  1. Tez No: 771558
  2. Yazar: MEHMET FURKAN BOYACIGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde maliyeti düşürmek, hız ve verimliliği arttırarak en iyi noktaya getirmek adına insan faktörünü ortadan kaldırmak amacıyla bilgisayar tabanlı üretim süreçleri sıkça kullanılmaktadır. Hızlı seri üretim bantlarını kullanan işletmelerin sayısının artmasıyla bu sistemlerde kullanılması gereken algoritma ve komponentlerin gereksinimleri de artmaktadır. Gerçek zamanlı ve kameralı kontrol sistemlerinin sayesinde, yapılmak istenilen kalite kontrol işlemleri daha doğru ve güvenilir bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Gelişen teknolojilerle birlikte görüntü işleme algoritmalarının kullanılmasıyla birlikte birçok sorunun önüne geçilerek sistemler daha güvenilir bir hale getirilmektedir. Bu tez çalışmasında işletmelerin kalite kontrol süreçlerinde kullanılmak üzere görüntü işleme tabanlı bir konveyör sistemi tasarlanmıştır. Konveyör bant üzerinden geçen ürünlerin gerçek zamanlı olarak görüntüleri alınarak çeşitli görüntü işleme algoritmaları kullanılarak ürünün hatalı veya hatasız olduğunun tespiti yapılmaktadır. Tespitler yapıldıktan sonra kullanılan servo motor sayesinde ürünün ayrıştırılması yapılmaktadır. Ayrıca uygulamada iki farklı çözünürlüğe sahip kamera kullanılarak kameraların başarım oranlarına etkisi araştırılmıştır. Bu uygulama ile işletmelerde üretilen ürünlerden hatalı olanları gerçek zamanlı bir kalite kontrol aşamasında tespit ederek, daha büyük hataların, gereksiz zaman kaybının ve maliyetlerin oluşmasının önüne geçilmiştir. Ayrıca oluşturulan uygulamada ufak algoritma değişiklikleri yapılarak birçok ürünün kalite kontrolü gerçekleştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, computer-based production processes are frequently used in order to reduce the cost, to increase speed and efficiency and to eliminate the human factor in order to bring it to the best point. With the increase in the number of enterprises using fast mass production lines, the requirements of the algorithms and components that should be used in these systems are also increasing. Thanks to the real-time and camera control systems, the desired quality control operations can be performed more accurately and reliably. With the use of image processing algorithms with developing technologies, many problems are prevented and systems are made more reliable. In this thesis study, an image processing-based conveyor system is designed to be used in the quality control processes of enterprises. Real-time images of the products passing over the conveyor belt are taken and various image processing algorithms are used to determine whether the product is a faulty or faultless product. The product is separated by the servo motor used after the determinations are made. In addition, the effect of the cameras on the success rates was investigated by using two different resolution cameras in this application.With this application, the faulty products produced in the enterprises are detected in a real-time quality control stage, and larger errors, unnecessary waste of time and costs are prevented. In addition, by making minor algorithm changes in the created application, quality control of many products can be performed.