Reading Troy: text, site and museum
Metin, ören yeri ve müzesiyle bir Troya okuması
- Tez No: 679508
 - Danışmanlar: PROF. DR. SUNA NAZİYET GÜVEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Müzecilik, Archeology, Architecture, Museology
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
Troya, Homer'in İlyada destanınında geçen efsanevi Troya Savaşı'nın mekansal tanığı ve ölümsüzleştirilmiş mitolojik karakterlerin yurdu olarak tanınan bir antik kenttir. Edebi ününün yanı sıra, aynı höyükte dokuz ayrı yerleşimin ortaya çıkarılması göz önüne alındığında, Troya mimarlık tarihinin beşiklerinden biri olarak da kabul edilebilir. Homeros'un destanıyla bütünleşmiş bu kentin temsillerinden biri de 2018'den beri ziyarete açık olan, antik dönemi yenilikçi sergi üniteleri ve animasyonlarıyla vurgulayarak günümüze getiren, eski ve modern tarihin ortak bir ürünü olan yeni Troya Müzesi'dir. Bu çalışma, İlyada'da anlatılan hikâyenin tetiklediği çoklu Troya okumalarını arazinin dikkat çekici keşfinden ve ilk Troya kazılardan başlayarak araştırmayı amaçlamaktadır. Troya'nın birer temsili olan metindeki anlatı, arkeolojik kazı alanı ve müzedeki sergi ünitelerinden seçilen örneklerde ortak paydalar bulmak amaçlanmaktadır. Bunu yaparken fikir, müzenin eski ve modern tarihi aynı çatı altında bir araya getirmesi gibi, antik yerleşim üzerindeki farklı zihniyetlerin ve yaklaşımların birbiriyle nasıl örtüştüğünü ve hatta bazen çeliştiğini göstermektir. Böylece, farklı çerçevelerdeki okumalar üzerinden Troya hakkındaki hayali ve hakiki algıların kurgusal bir çatı altında birleştirilmesiyle geçmişten günümüze Troya anlatısına farklı bakış açıları getirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Troy has been known universally as the site of Homer's Iliad, witness of the legendary Trojan War, and the home of mythological characters immortalized in the epic prose. Troy can also be regarded as one of the cradles of the history of architecture where nine distinct settlements were unearthed in the same mound. Highlighting the real and conceptual city further, the new museum of Troy which has renovated displays and animations of the holdings in the collection as a product of both ancient and modern history opened its doors with the declaration of the“Year of Troy”in 2018. This study is intended to investigate multiple readings of Troy triggered by the story in the Iliad starting from the remarkable discovery of the site and first excavations. Representations of Troy are examined by using selected case build-ups. In doing so, the idea is to find common grounds for the organization of the literary text, archaeological site, and design of displays in the new museum. This thesis aims to show how different mindsets and approaches over the ancient settlement overlap, complement and sometimes even contradict each other. The aim here is to bring together different perspectives to the Trojan narrative by creating aggregate imaginary and factual perceptions over Troy by readings in different frames and creating analogies. In addition to the different perspectives, similar to the new museum assembling the antique and the modern under its roof, the concept of the thesis is to gather the various frames under the same metaphoric roof from the past to the present.