Study of relationship between levels of hepcidine hormone and GDF15 for patients with prostatic cancer and their clinical importance
Prostatik kanseri olan hastalar için hepsidin hormonu ile GDF15 düzeyleri arasındaki ilişki ve klinik önemiçalışması
- Tez No: 679507
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU, PROF. DR. MAYSAA JALAL MAJEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Prostat Kanseri (PCa), özellikle yaĢlanan popülasyonlarda dünya çapında önde gelen bir malignitedir. Avrupa'da, 2012'de yaklaĢık 417.000 erkeğe PCa tanısı konmuĢtur. PCa'nın çeĢitliliği nedeniyle, prognozu, kanserin ciddiyetini, tedavinin etkililiğini ve hastaların sonuçlarını gösteren yeni biyobelirteçlere önemli ve artan bir ihtiyaç vardır. Ayrıca, potansiyel olarak yaĢamı uzatan çeĢitli tedavilerle ilgili olarak tümör ilerlemesini ve saldırganlığı tahmin etmek için birincil tedaviyi takiben CRPC'ye ilerleyen geliĢmiĢ PCa'da biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Hepsidin ve Büyüme FarklılaĢma Faktörü 15'in (GDF-15) çeĢitli kanserlerde yüksek oranda eksprese edildiği bildirilmiĢtir. Serum hepsidin ve GDF-15 düzeylerinin kanserlerde potansiyel prognostik belirteçler olduğu gösterilmiĢtir. Bu çalıĢma, prostat kanseri hastalarının yeni bir prognostiği için hepsidin, GDF15, PSA ve diğer bazı ilgili hormonlar arasındaki iliĢki hakkında yeni veriler sağlamayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla, bu çalıĢma Iraklı hastalar için önem arz etmektedir. ÇalıĢmamızda Hepsidin Hormonu (H.H.), C-Reaktif Proteini (C-RP), Büyüme FarklılaĢma Faktörü 15 (Gdf15) ve Folikül Uyarıcı Hormonu (FSH) ile anlamlı farklılıklar (P ≤ 0.05) tespit edildi. Bu yüksek korelasyon nedeniyle hasta grubu ve kontrol grubu arasında, prostat hastalıklarının kesin tahmininde bu değiĢkenlerin (H.H, C-RP, GDF15 ve PSA) kullanılabilineceği görüldü. Ayrıca, Hepsidin Hormonu ile YaĢ, C -Reaktif Protein (C-RP), Prostata Özgü Antijen (PSA) ve Büyüme FarklılaĢma Faktörü 15 (Gdf15) gibi bazı biyokimyasal değiĢkenler arasında kuvvet iliĢki olduğu belirlendi. ANAHTAR KELİMELER: Prostate Cancer, Hepcidine , GDF15 and PSA
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is a considered of malignancy worldwide, particularly among the elderly. In Europe, about 417.000 men were diagnosed with PCa for the first time in 2012. Since PCa is so diverse, there is a growing The development of novel biomarkers capable of predicting prognosis, cancer incidence, therapy effectiveness,& patient outcomes is critical. Additionally, biomarkers are required in advanced PCa that has progressed to CRPC following first therapy, it is possible to anticipate tumor growth and aggressiveness in connection to a range of potentially life-extending drugs. Hepcidin and Growth Differentiation Factor 15 have been shown to be present in significant concentrations in a variety of cancers (GDF-15). The levels of serum hepcidin and GDF-15 have been proven to be prognostic markers in cancer patients in the past. To determine the significance of hepcidin, Growth Differentiation Factor 15, ProstateSpecific Antigen,& several other associated Harmons in the prediction or early detection of prostate cancer, the investigators conducted a research. As a result, this research will be regarded as significant in the area of Iraqi patients.. There were substantial disparities in our research. (P ≤ 0.05) with Hepcidin Hormone (H. H.), CReactive Protein (C-RP), Growth Differentiation Factor 15 (Gdf15),& FollicleStimulating Hormone (FSH), Because of the high importance (correlation) shown by our study (H.H, C-RP, GDF15,& PSA) between the Patient Group and Control Group, it can be used these variables to precise prediction of prostate diseases. There are relationships of strength between Hepcidin Hormone variables and some biochemical variables such as Age, C - Reactive Protein (C-RP), Prostate-Specific Antigen (PSA),& Growth Differentiation Factor 15 (Gdf15). KEY WORD: Prostate Cancer, Hepcidine, GDF15 and PSA