Dolabın içinden yazmak: Bilge Karasu'nun queer modernizmi
Writing from the closet: Bilge Karasu's queer modernism
  1. Tez No: 717466
  2. Yazar: SELEN ERDOĞAN EVREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ZEYNEP UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez Bilge Karasu metinlerinin normatif şiddet temsilleri üzerinden heteronormatif tertibatı nasıl ihlal ettiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bunu yapabilmek için bir yandan queer kuramın imkanlarını kullanırken bir yandan da Karasu'nun queer teoriye yaptığı katkıyı açığa çıkarmayı hedefler. Troya'da Ölüm Vardı (Troya), Göçmüş Kediler Bahçesi'nde (GKB) yer alan“Avından El Alan,”Gece ve Kılavuz'a yakın okuma yaparak şiddet, paranoya, yazı, arzu ve haz ilişkilerini irdelerken bu temaların biçimsel yansımalarına işaret eder. Karasu metinlerinin queer modernizminin queer zamansallık ve duygulanım ile nasıl kurulduğunu tartışarak heteronormatif düzeni bozma biçimlerini açığa çıkarır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to show how Bilge Karasu's texts represent normative violence and disrupt the heteronormative matrix. For this end, on the other hand, queer theory is an instrument, and on the other hand, I read Karasu's texts as an exploration of queer thinking themselves. By close reading Death in Troy (Troya),“The Prey”in The Garden of Departed Cats (GKB), Night and Kılavuz, the relationship between the themes of violence, paranoid thinking, writing, desire, and pleasure as well as their aesthetic reflections are scrutinized. This analysis draws a picture of Karasu's queer modernism composed of queer temporality and affect. (See Appendix A for an extended abstract)