Fotogrametrik sayısal haritalarda konum ve yükseklik doğruluğunun araştırılması
A Study accuracy in position and height in photogrammetric digital maps
  1. Tez No: 67955
  2. Yazar: AKIN KISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FOTOGRAMETRİK SAYISAL HARİTALARDA KONUM VE YÜKSEKLİK DOĞRULUĞUNUN ARAŞTIRILMASI Akın KISA Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi Ve Fotogrametri Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Erdal KOÇAK Haziran 1997, 57 sayfa Son zamanlarda büyük kentlerin nüfusunun hızla artmasına bağlı olarak, düzenli bir kentleşmenin sağlanabilmesi için, yerleşim alanlarının belirlenmesine ve kontroluna ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için, yerleşim alanları ve gelişme bölgeleri bir harita üzerinde sunulmalı ve gerekli planlan yapılmalıdır. Bu haritalar hızlı kentleşmeyi belirlemesinin yanısıra yeterli doğrulukta üretilmeli, güvenli bir şekilde bozulmadan saklanabilmek' ve sürekli yenilenmelidir. Haritalar çeşitli yöntemlerle üretilmekle beraber bilgisayar teknolojisinin ve fotogrametrinin günümüzdeki hızlı gelişimi ile bu bilgiler sayısal olarak üretilmekte, depolanmakta, işlenmekte ve sunulmaktadır. 111Bu çalışmada fotogrametrik olarak üretilen sayısal bir haritanın konum ve yükseklik doğruluğunun araştırılması yapılmış ve bu tür haritaların doğruluğu hakkında elde edilen sonuçlar istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Fotogrametri, sayısal harita, konum ve yükseklik doğruluğu Bilim Kodu : 616.04.02, 616.02.01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc Thesis A STUDY ACCURACY IN POSITION AND HEIGHT IN PHOTOGRAMMETRIC DIGITAL MAPS Akın KISA Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Thesis Advisor : Prof. Dr. Erdal KOÇAK June 1997, 57 pages In accordance with recent rapid growth in the population of large cities (metropolises), It is necessary that residential areas are to be designated, determined and controlled to be able to provide healthy urbanisation. In order to suffice this requirement, residential areas and developing regions should be presented on a map for planing purposes. As well as rapid urbanisation can be determined by these maps, they must be produced sufficiently accurate, stored safely and renewed regularly. Although maps have been produced using numerous methods, today with the tremendous developments in computer technology and photogrammetry they are digitally produced, stored, processed, renewed and presented for use.In this study, the accuracy in position and height in digitally produced photogrammetric maps has been investigations have been assessed statistically and presented in this thesis. Key Words : Photogrammetry, digital map, accuracy in position and height Science Code : 616.04.02, 616.02.01 VI