Assessment of genetic diversity based on agro-morphological traits and issr molecular markers in einkorn wheat (Triticum monococcum ssp. Monococcum) landraces populations from Turkey
Türkiye'nin yerel einkorn buğday (Triticum monococcum ssp. Monococcum) populasyonlarında genetik çeşitliliğin argro-morfolojik özelliklere ve ISSR moleküler belirteçlerine dayalı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 679558
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ZENCİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Bolu ve Kastamonu'da çiftçi tarlalarında yetişen 48 einkorn yerel buğday (Triticum monococcum ssp. monococcum) popülasyonunda genetik çeşitlilik, popülasyon genetik yapısı ve genetik farklılaşmanın araştırılması hedeflendi. Bunun için yedi agro-morfolojik özellik ile morfolojik varyasyon araştırılırken ISSR moleküler markerleri ile genetik çeşitlilik moleküler düzeyde araştırıldı. Agro-morfolojik karakterler olarak yaprak ağırlığı (mg), koleoptil uzunluğu (cm), kök sayısı (n), kök uzunluğu (cm), taze kök ağırlığı (mg), kuru kök ağırlığı (mg) incelendi. Elde edilen morfometrik verilerde genetik varyasyon varyasyon katsayısı, ANOVA ve temel koordinatlar analizi istatistik analiz yöntemleri ile değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistiklere göre, agro-morfolojik özellikler için minimum değerler RL ve LW özellikleri için sırasıyla 0.37 ve 74.48 arasında değişirken, maksimum değerler CL ve LW özellikleri için sırasıyla 1.70 ile 426.90 arasında değişmektedir. Varyasyon katsayısı değerlerine göre en yüksek değer %52,09 ile FRW'de, en düşük değer ise %8,9 ile LW'de gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Number of pages (xv + 85) In this study, it was aimed to investigate genetic diversity, population genetic structure, and genetic differentiation in 48 einkorn landraces wheat (Triticum monococcum ssp. monococcum) populations grown in farmer fields in Bolu and Kastamonu. For this purpose, seven agro-morphological traits and morphological variation were investigated, while genetic variation was investigated at the molecular level with ISSR molecular markers. As agro-morphological traits, leaf weight (mg), coleoptile length (cm), root number (n), root length (cm), fresh root weight (mg), dry root weight (mg) were examined. Genetic variation was evaluated in the obtained morphometric data by using coefficient of variation, ANOVA and principal coordinates analysis statistical analysis methods. According to descriptive statistics, the minimum values for agro-morphological traits ranged between 0.37 and 74.48 for RL and LW traits, while the maximum values ranged between 1.70 and 426.90 for CL and LW traits, respectively. According to coefficient of variation values, the highest value was observed in FRW as 52.09%, while the lowest value was observed in LW as 8.9%.