Token ekonomisi ve blok zinciri temelli uygulamalarda sürdürülebilirlik
Tokenomics and sustainability in blockchain based applications
- Tez No: 826216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ESER AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, kripto paralarla birlikte literatüre girmiş olan“Tokenomics”kavramını kripto oyunlar bağlamında tartışmaktadır. Tezin amacı, blok zinciri tabanlı projelerin kendi içinde yarattığı ekonominin dinamiklerini ele alarak oyun tokenlerinin kripto para piyasası içindeki konumunu analiz etmektir. Finansal varlıklar arasındaki ilişkinin analiz edilmesi için“Minimum Kapsayan Ağaç”yöntemi kullanılmaktadır. Kripto para piyasasında yer alan varlıkların birbiriyle olan ilişkileri bu yöntem ile analiz edilmiştir. Ancak yapılan çalışmalarda kripto paraların kategorizasyonu ihmal edilmiş ve sektörel bir analiz yapılmamıştır. Tezde kripto paralar kategorize edilerek oyun tokenleri bağlamında sektörel bir analiz yapılmaktadır. Elde edilen bulgulara göre bir projenin tokenomics yapısının yanlış kurgulanması projenin fiyatı üzerinde olumsuz etkiye neden olmaktadır. Kripto para piyasaları arasındaki ilişkinin ele alındığı analiz sonuçlarına göre, Bitcoin yerine Ethereum kripto paralar içinde merkezi bir konumda yer almaktadır. Kripto oyunlar ve merkeziyetsiz borsalarsa kendi arasında sektörel bir kümelenmeye sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the concept of“Tokenomics”, which has entered the literature with cryptocurrencies, crypto games. The aim of the study is to preserve the analysis of gaming tokens holding cryptocurrencies by considering the dynamics of the economy that the breadth of the blockchain creates in itself. The“Minimum Spanning Tree”method is used to analyze the relationship between financial assets. Relationships with structured cryptocurrencies were analyzed with this method. However, the categorization of cryptocurrencies was neglected and no sectoral analysis was made. In the study, cryptocurrencies are categorized and a sectoral analysis is made of game tokens. According to an assumption obtained, a fiction causes a reduction in the negative effects on the cost of incorrectly constructing the tokenomics structure. According to the results of the analysis, which deals with the relationship between crypto money markets, Ethereum takes a central place in cryptocurrencies instead of Bitcoin. Crypto games and decentralized exchanges have a sectoral cluster among themselves.