Primer trabekülektomi ameliyatı sonuçlarımız
Our outcomes of primer trabeculectomy surgery
  1. Tez No: 679569
  2. Yazar: SELMA UZMAN
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KARAKURT, DR. MURAT SİNAN SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu retrospektif çalışmada Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Göz Kliniğinde takip edilen, 119 primer açık açılı glokom, 79 kapsüler glokom, 40 dar açılı glokom ve 21 sekonder glokomlu olmak üzere 259 olgunun kayıtları esas alınarak uygulanan trabekülektomilerin ameliyat sonrası başarı ve komplikasyon oranları ile bu oranlara etkili faktörler incelenmiş, bulguların istatiksel değerlendirmesi yapılarak literatürdeki diğer çalışmaların sonuçları karşılaştırılmıştır. Olguların, % 63'ü erkek, % 37'si kadın, yaş ortalamaları 62 olarak tespit edildi. En düşük yaş ortalamasının sekonder glokom olgularında olduğu görüldü. Ortalama 53,2 aylık takip sonucunda ameliyat sonrası tam başarı oranları; birinci yılda % 64,5, beşinci yılda % 61,2, sekizinci yılda % 58,7, ilaçla başarı oranları; birinci yılda % 92,3, beşinci yılda % 88,1, sekizinci yılda % 84,6 idi. Ortalama göz içi basıncı ameliyat öncesi; 36,0 mmHg, ameliyat sonrası birinci yılda 14,2 mmHg, ameliyat sonrası beşinci yılda 15,2 mmHg, sekizinci yılda 16,2 mmHg, göz içi basıncı düşüş oranı %38 olarak tespit edildi. Ameliyat sonrası erken ve geç dönemde başarı oranları ve GİB kontrolü açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. Görme keskinliği; ameliyat öncesinde olguların %17'sinde 0,5'in üzerinde, %51'inde 0,1'in altında, ameliyat sonrası son kontrolde ise olguların %11'inde 0,5'in üzerinde, %60'ında 0,1'in altında idi. C/D oranları ameliyat öncesi 0,74 iken ameliyat sonrası son kontrolde 0,78 olarak tespit edildi. Preoperatif kullanılan ilaç sayısı ortalama 1,7 iken postoperatif son kontrolde ortalama 0,6 idi. Olguların %60'ına ek ilaç tedavisi ilk 6 ayda başlanmıştı. Ameliyat öncesi ilaç kulllanımının ameliyat sonrası başarıya etkisinin olmadığı görüldü. Konjonktivanın açılış şekli ve skleral flebin şeklinin ameliyat sonrası başarıyı etkilemediği tespit edildi. En sık görülen komplikasyonlar ameliyat sonrası erken dönemde ön kamara sığlığı (%12), hifema (%11), koroid dekolmanı (%10) iken meliyat sonrası geç dönemde katarakt gelişimi (%22) idi. Sonuç olarak, glokomlu hastaların tıbbi tedavi ile göz içi basınçları kontrol altına alınamamışsa, çeşitli nedenlerle hastaya tıbbi tedavi uygulanamıyorsa veya düzenli takip edilemiyorsa trabekülektomi her glokom tipinde ve her dönemde uygulanabilir. Sonuç olarak, glokom hastalarında, göz içi basıncı tıbbi tedavi ile kontrol altına alınamıyorsa, çeşitli nedenlerle tıbbi tedavi uygulanamıyorsa veya düzenli takip yapılamıyorsa trabekülektomi her glokom tipinde ve her dönemde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, in Ankara Numune Training and Research Hospital 3rd Eye Clinic the postoperative success and complication rates of trabeculectomies performed on the basis of the records of 259 cases, including 119 primary open-angle glaucoma, 79 capsular glaucoma, 40 narrow-angle glaucoma and 21 secondary glaucoma were evaluated. The factors affecting these rates were examined, statistical evaluation of the findings was made and the results of other studies in the literature were compared. Of the cases, 63% were male, 37% were female, with a mean age of 62. The lowest mean age was observed in secondary glaucoma cases. After a mean follow-up of 53.2 months, complete postoperative success rates were; success rates with medication were 64.5% in the first year, 61.2% in the fifth year, 58.7% in the eighth year; 92.3% in the first year, 88.1% in the fifth year, 84.6% in the eighth year, mean intraocular pressure preoperatively; 36.0 mmHg, 14.2 mmHg in the first postoperative year, 15.2 mmHg in the fifth postoperative year, 16.2 mmHg in the eighth year, and the intraocular pressure decrease rate was 38%. No statistically significant difference was found in terms of success rates and IOP control in the early and late postoperative period. Visual acuity was above 0.5 in 17% of the cases, below 0.1 in 51% of the cases in preoperative period and above 0.5 in 11% of the cases, below 0.1 in 60% of the cases in postoperative periods. The C/D ratios were 0.74 preoperatively, and 0.78 at the last postoperative follow-up. While the mean number of drugs used before the surgery was 1.7, it was 0.6 in the last follow-up after the surgery. Additional drug treatment was started in 60% of the cases in the first 6 months. It was observed that preoperative drug use had no effect on postoperative success. It was determined that the dissection of the conjunctiva and the shape of the scleral flap did not affect the postoperative success. The most common complications were anterior chamber shallowing (12%), hyphema (11%), and choroidal detachment (10%) in the early postoperative period, while cataract development (22%) in the late postoperative period. As a result, trabeculectomy can be applied in all glaucoma types and in any period in glaucoma patients if the intraocular pressure cannot be controlled by medical treatment, medical treatment cannot be applied for various reasons, or regular follow-up cannot be performed.