IoT-enabled smart remote monitoring of hydroponic fodder systems
Hidroponik hasıl sistemlerinin IoT destekli akıllı uzaktan izlenmesi
- Tez No: 906515
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
In this thesis, a circuit with sensors was designed to enable real-time monitoring of an artificial climate-controlled fodder system used for feeding small and large livestock with fresh fodder throughout the year, accessible from any location via the internet. The real-time environmental data collected by the designed circuit and sensors is transmitted to a server prepared using open-source operating systems and applications. The central unit of this system is an ESP32 development board connected to temperature, humidity, and light sensors. The real-time data collected by these sensors is encrypted and transmitted using the MQTT protocol over the university's existing wireless network (eduroam) or a 4G mobile network to the MQTT broker application, Mosquitto. The data collected in this application is transferred to the relevant buckets defined in the InfluxDB time-series database running on the same server. The environmental data gathered in these buckets can be monitored in real time or within a specified date range by authorized users through an interface prepared with Node-RED flows. Additionally, the web interface, which is compatible with mobile devices, is configured directly as an MQTT client to enable real-time viewing of sensor values. Furthermore, alarms and notifications are sent to designated users when values exceed predefined thresholds. To visualize the collected data, graphs created with Grafana are presented to users. As a result of the study, the established monitoring system minimizes human labor and ensures precise control of environmental factors such as humidity and temperature, which directly affect the starch hydrolysis process that facilitates the digestion of grains.
Özet (Çeviri)
Bu tez çalışmasında, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların yıl boyunca taze hasıl ile beslenmesinde kullanılan yapay iklimlendirmeli hasıl sisteminin herhangi bir yer ve zamanda internet üzerinden gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi için sensörler içeren devre tasarlanmıştır. Tasarlanan devre ve sensörler sayesinde toplanan gerçek zamanlı çevresel veriler yine açık kaynak işletim sistemi ve uygulamalar kullanılarak hazırlanan sunucuya gönderilmiştir. Bu sistemin merkez birimi olarak çalışan ESP32 geliştirme kartına bağlanan ısı, nem ve ışık sensörleri aracılığıyla toplanan gerçek zamanlı veriler MQTT protokolü kullanılarak üniversitemizin mevcut kablosuz ağı eduroam ya da 4G mobil şebeke üzerinden MQTT aracısı olan Mosquitto uygulamasına şifreli olarak aktarılacak şekilde hazırlanmıştır. Bu uygulamada toplanan veriler aynı sunucu üzerinde çalışan zaman serisi veritabanı olan InfluxDB üzerinde tanımlanan ilgili kovalara iletilmiş ve bu kovalarda toplanan ortam verileri de Node-RED akışları ile hazırlanan arayüz sayesinde yetkilendirilmiş kullanıcılar tarafından gerçek zamanlı ya da belirlenen tarih aralığı için izlenebilmesi sağlanmıştır. Bunun yanı sıra mobil cihazlarla da uyumlu olarak hazırlanan web arayüzünün doğrudan MQTT istemcisi olarak da yapılandırıldığı için gerçek zamanlı şekilde sensor değerlerini görüntüleyebilmesi sağlanmıştır. Ayrıca yetkili kullanıcılar tarafından tanımlanmış eşik değerlerin dışına çıkılması durumunda da yine belirlenen kullanıcılara alarmlar ve bildirimler gönderilmesi için gerekli işlemler yapılmıştır. Toplanan verilerin görselleştirilmesi için de Grafana ile oluşturulan grafikler kullanıcılara sunulmuştur. Çalışma sonucunda; kurulan izleme sistemi sayesinde insan gücü ve etkisi asgari seviyeye indirilmiş ve tahılların sindirilmesini kolaylaştıran nişastanın hidrolizlenmesi sürecini direk olarak etkileyen sıcaklık, nem gibi çevresel etkilerin hassas kontrolü sağlanabilmiştir.