Multitravmalı hastaların erken dönem mortalitesi üzerine etkili faktörler
Affecting factors on early mortality of patients with multitrauma
  1. Tez No: 679581
  2. Yazar: BURCU GENÇ YAVUZ
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmadaki amacımız Multitravma sonrası erken dönemde ölen hastaların demografik yapısını saptamak, mortaliteye etkili faktörleri incelemektir. Bu çalışmamızda Ocak 2009 ile Aralık 2012 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine gelen, ilk müdahalesi acil serviste yapılan ve travma sonrası komplikasyonlara bağlı eksitus olan 110 hastaya ait veriler geriye dönük olarak analiz edildi. İlk müdahalesi acil serviste yapıldıktan sonra dış merkeze sevk edilen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Olguların yaş ve cinsiyeti, travma mekanizması, geliş sistolik kan basıncı, nabız ve solunum sayısı değerleri, kan gazı, hemogram ve biyokimya sonuçları, başboyun, göğüs, karın, pelvis, spinal kord ve ekstremite yaralanması, hastaneye gelişinin kaçıncı saatinde öldüğü, GKS, ISS, RTS, şok indeksi incelendi. Çalışmaya alınan 110 multitravma hastasının 85'i erkek (%77,2'), 25'i (%22,8) kadındı. Hastaların 53'ü (%48,1) ilk 48 saat içinde ölmüştür. Erken dönem ölen 53 hastanın yaş ortalaması 46,72 ± 23,01, geç dönemde ölen 57 hastanın yaş ortalaması ise 42,58 ± 22,87 idi. Yaş dağılımı en küçük 4, en büyük 91 yıldı. Batın içi serbest sıvı,retroperitoneal hematom ve asidoz varlığı, laktat yüksekliği, HCO3 seviyesinde azalma, düşük sistolik basıncı, MAP, ve RTS değerleri, yüksek ISS skoru parametrelerinin erken dönemdeki mortalite üzerine etkisi anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is determining demographic state of patients who has died in early period after multiple traumas and examining effective factors of mortality. In this study, data from 110 patients who have admitted to emergency room and died due to post traumatic complications after first intervention in Haydarpaşa NumuneEducation and InvestigationHospital between January 2009 and December 2012 has been analyzed. Patients who have transferred to another center after first intervention have been excluded. Age and gender, mechanism of trauma, incoming systolic blood pressure and pulse values, respiratory rate, results of arterial blood gas,complete blood countand biochemistry parameters, head-neck, chest, abdomen, pelvis, spinal cord and extremities wounds, time of death after applying to hospital, GKS, ISS, RTS and shock index have been analyzed. 85 (%77,2) of 110 multiple traumatic patients who have been included to study were male and 25 (%22,8) of them were female. 53 (%48,1) of these patients have died within 48 hours. Average age of these 53 patients who have died in early period was 46,72 ± 23,01 and rest 57 patients' average was 42,58 ± 22,87. The youngest patient was 4 and the oldest one was 91 years old. Existence of intra-abdominalfree fluid, retroperitoneal hematoma, acidosis, lactate elevation, a decreased level of HCO3, low systolic pressure, MAP and RTS, elevated ISS score have been determined that they are effective over mortality in early period.